TOP 6 miejsc, które warto zobaczyć w Krakowie i okolicach

Artykuł sponsorowany

Kraków, dawna stolica Polski, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród Polaków, jak i zagranicznych turystów. Wspaniałe zabytki, miejsca historyczne i nie tylko! Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Kraków to wyjątkowe miasto, które ma wiele do zaoferowania. Nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych miast w kraju. Miasto dedykowane jest szczególnie osobom, które interesują się architekturą i historią, bo w Krakowie tego nie brakuje! Wiele miejsc można zobaczyć kompletnie za darmo, jeśli jesteś fanem taniego podróżowania, na pewno znajdziesz coś dla siebie. W artykule przedstawię miejsca, które musisz zobaczyć, będąc w Krakowie.

Stare Miasto

Odwiedzenie Starego Miasta w Krakowie to obowiązek każdego turysty. Warto poświęcić kilka godzin i na spokojnie przespacerować się malowniczymi uliczkami i wczuć się nieco w historię miasta. Warto zaznaczyć, że Stare Miasto z Kazimierzem zostały wpisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na jakie zabytki warto zwrócić uwagę w Starym Mieście? Jest kilka miejsc, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Sukiennice, to hala targowa zbudowana za panowania Kazimierza Wielkiego, które zachwycają aż do dziś.

Kościół Mariacki powinien znaleźć się również na liście każdego podróżnika. Jedna z najważniejszych atrakcji w Krakowie znajduje się na Rynku Głównym i co roku przyciąga masę turystów. Znakiem rozpoznawczym tego miejsca jest słynny hejnał mariacki. We wnętrzu kościoła znajduje się polichromie Jana Matejki oraz ołtarz w gotyckim stylu Wita Stwosza. Idealne miejsce dla fanów sztuki i historii. Więcej godnych polecenia miejsc to Collegium Maius, Wieża ratuszowa, Brama Floriańska, Barbakan czy planty.

Jednodniowa wycieczka po Krakowie – wycieczkę kupisz tutaj

Krakowbooking.com

Kazimierz

Kazimierz – to miejsce przepełnione żydowską historią. Ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu w Krakowie. Ulica Szeroka znajdująca się na Kazimierzu, to jedno z piękniejszych miejsc Krakowa. Znajduje się w samym centrum dawnej osady żydowskiej. W okolicy znajdują się synagogi Stara i Kupa, które po dziś zachwycają turystów z całego świata. Warto również zobaczyć żydowski cmentarz, aby poczuć klimat tego miejsca. Warto również odwiedzić słynny „Okrąglak” znajdujący się na Kazimierzu. Zjesz tam pyszną zapiekankę!

Odwiedź Kazimierz z przewodnikiem – bilety kupisz tutaj

Krakowbooking.com

Kopalnia Soli w Wieliczce

Niezwykła atrakcja turystyczna, która powinna się znaleźć na liście każdego, kto odwiedza Kraków i okolice. Solne podziemia skrywają wiele tajemnic, niezwykłe przeżycie dla dorosłych i dzieci. Ubierz się ciepło! W kopalni utrzymuje się stała temperatura 14 stopni Celsjusza. Kopalnia Soli w Wieliczce sama w sobie jest już czymś niezwykłym i wartym zobaczenia. W kopalni znajduje się kilka rzeczy, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Jedną z nich będzie solny żyrandol w kaplicy św. Kingi. W komorze, która mierzy 11 metrów, znajduje się największy solny żyrandol w kopalni. Pokryty jest on 2.5 tysiącami kawałków halitu. Solny żyrandol to nie jedyna atrakcja w kaplicy św. Kingi. Znajduje się tam również wyjątkowy ołtarz zdobiony sobą. Na ścianie znajdują również płaskorzeźba inspirowana dziełem Leonardo da Vinci – „Ostatnia wieczerza”.

Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce  – kup wycieczkę tutaj

Krakowbooking.com

Fabryka Schindlera

Fabryka Schindlera – to ważny punkt turystyczny Krakowa. Każdy, kto interesuje się historią, a szczególnie Drugą Wojną Światową, powinien zaplanować pobyt w tym niesamowitym miejscu. Jeśli nie kojarzycie postaci Oskara Schindlera, powinniście to jak najszybciej nadrobić. Niesamowita historia mężczyzny, który podczas wojny uchronił ponad tysiąc Żydów przed śmiercią z rąk nazistów. Pozyskiwał on pracowników pochodzenia żydowskiego do pracy, chroniąc ich w ten sposób przed wywiezieniem do obozów zagłady. Fabryka Oskara Schindlera znajduje się na Zabłociu i ma naprawdę wiele do zaoferowania. W muzeum znajduje się niesamowita wystawa „Kraków pod okupacją hitlerowską 1939-1945” – jedna z lepszych wystaw tego typu w Polsce. Muzeum zostało stworzone w taki sposób, aby odwiedzający poczuli się w taki sposób, jak czuły się osoby mieszkające w gettach. Miejsce warte odwiedzenia przez każdego.

Muzeum Schindlera – bilety

Krakowbooking.com

Auschwitz-Birkenau

Nie trzeba nikomu przedstawiać tego miejsca. Auschwitz-Birkenau to okryty straszną historią obóz koncentracyjny, który obecnie ma bardzo dużo do zaoferowania turystom. Auschwitz to dobrze zachowane miejsce, które może zszokować każdego zwiedzającego.

Auschwitz-Birkenau warto zwiedzić z przewodnikiem, aby znacznie lepiej poznać to miejsce i jego historię. Odpowiednia osoba przedstawi wam masę faktów, co sprawi, że zwiedzanie będzie jeszcze bardziej ambitne.

Obóz Auschwitz znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na jego terenie działa Państwowe Muzeum, w którym zachowały się słynne komory gazowe, baraki więźniarskie i ogrodzenie. W muzeum znajdują się fotografie i dokumenty oraz włosy i ubrania więźniów, pozwoli to jeszcze bardziej poczuć klimat tego przerażającego miejsca.

Wycieczka do Auschwitz-Birkenau – kup wycieczkę z przewodnikiem

Krakowbooking.com

Wawel

Słynny Zamek na Wawelu, któż o nim nie słyszał. Miejsce koronacji królów Polski, przepełnione historią miejsce. Każdy Polak chociaż raz w życiu powinien odwiedzić Zamek na Wawelu. Wawel to miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Jednym z ważniejszych punktów do zobaczenia będzie słynny Dzwon Zygmunt, który bije w najważniejsze święta państwowe i religijne. Koniecznie trzeba odwiedzić groby władców Polski, spoczywają tam m.in. Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki czy Kazimierz Jagiellończyk. Zamek ma do zaoferowania również piękne komnaty, skarbiec i zbrojownię. Wszystko to sprawi, że bez problemu myślami cofniemy się w czasie, aby wczuć się w klimat tego niesamowitego miejsca. Smok Wawelski, który znajduje się u podnóża zamku, będzie nietuzinkową atrakcją dla najmłodszych turystów. Nie zastanawiaj się i rusz na spotkanie z królami polski! Wawel został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Odwiedź Wawel – bilety kupisz tutaj

Krakowbooking.com

Ojcowski Park Narodowy

Piękno natury i przyjemny trening z niesamowitymi widokami? Właśnie to ma do zaoferowania Ojcowski Park Narodowy, który znajduje się rzut kamieniem od Krakowa! Ojcowski Park Narodowy oferuje atrakcje, które sprawią, że pokocha to miejsce i na pewno do nich wrócisz. Dlatego włóż wygodne buty i ruszaj. Jednym ze znaków rozpoznawalnych zabytków Ojcowskiego Parku Narodowego jest zamek w Ojcowie, który jest jedną z warowni na szlaku słynnego Szlaku Orlich Gniazd. Jednak nie jest to najbardziej popularny zamek na terenie rezerwatu, ten tytuł przypada Zamkowi w Piaskowej Skale. Przyroda, kto jej nie kocha, a Ojcowski Park Narodowy ma jej pod dostatkiem. Rezerwat mimo małej powierzchni zachwyca swoją bioróżnorodnością. Trekking po ścieżkach parku będzie idealną formą aktywnego wypoczynku.

Jedną z pereł Ojcowskiego Parku Narodowego jest Maczuga Herkulesa, która zachwyca swoim unikalnym kształtem. Mierzy prawie 25 metrów co jeszcze potęguje jej wyjątkowy wygląd… Mityczny kształt skały spowodował, że wokół skały krąży mnóstwo legend. Idealne miejsce, żeby zrobić wyjątkowe zdjęcie na Instagrama czy Facebooka.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności