To są najchętniej wybierane imiona dla dzieci w Krakowie w 2021 roku

Zofia i Jan to najchętniej wybierane imiona dla dzieci w Krakowie w 2021 roku. Chociaż nie zakończył się jeszcze rok, to już widać, że raczej pozostaną one na podium. Jan wybierany był aż 324 razy, natomiast Zofia 272 – informuje Urząd Miasta Krakowa.

W dalszej kolejności prym wiodą: Hanny (252), Julie (241), Emilie (239), Zuzanny (238), Alicje (234) Laury (219), Oliwie (209), Maje (205) i Marie (136).  Wśród męskich imion zaraz po Janie jest Franciszek (315), Aleksander (293), Jakub (290), Antoni (286), Filip (209), Szymon 197, Mikołaj (185), Adam (178) i Leon (165).

Podobna tendencja była w roku ubiegłym. Najpopularniejszym imieniem dla syna był także Jan, natomiast dla córki – Julia. Tegoroczna zwyciężczyni czyli Zofia, również w 2020 była w czołówce najchętniej nadawanych imion. Lista najpopularniejszych imion męskich i żeńskich była identyczna, zmieniła się tylko kolejność.

Ilu mamy nowych krakowian?

W przeciągu dwóch ostatnich lat w Krakowie można zaobserwować spadek liczby urodzin. Do 6 grudnia w krakowskim urzędzie stanu cywilnego sporządzono 14 754 akty urodzenia.

Warto dodać, że statystyka aktów urodzenia nie jest równoznaczna z datą narodzin, ale z momentem rejestracji dziecka w urzędzie, co zwykle następuje kilka dni później. Z tego powodu dane z bieżącego roku zwykle obejmują także dzieci, które urodziły się pod koniec roku poprzedniego.

Do tej pory, podobnie jak w roku ubiegłym, urodziło się więcej chłopców niż dziewczynek.

Krakowska Wyprawka dla najmłodszych

Kraków wita najmłodszych mieszkańców specjalnie przygotowaną Krakowską Wyprawką, na którą składa się m.in. kocyk, body, czapka oraz książka.

Warunkiem otrzymania takiego zestawu jest zameldowanie dziecka na pobyt stały w Krakowie oraz wypełnienie i złożenie formularza zgody na dostarczenie wyprawki, w ciągu 90 dni kalendarzowych od dnia urodzenia się dziecka

Przesyłki są dostarczane przez kurierów bezpośrednio na adres zameldowania (lub adres korespondencyjny), podany w formularzu zgody.

Szczegółowe zasady akcji opisane są w regulaminie, który dostępny jest tutaj. O tym, w jaki sposób złożyć wniosek, można przeczytać tutaj.

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności