Sytuacja COVID-owa w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa przedstawił statystyki dotyczące pandemii.

W Krakowie pacjentów z COVID-19 leczy 12 szpitali w 13 miejscach, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie przy ul. Kopernika 50 prowadzi tymczasowy oddział.

Liczba dostępnych łóżek i respiratorów

6 grudnia w mieście dostępne były 1004 łóżka, w tym 121 miejsc dla pacjentów potrzebujących respiratora. Z tego zajętych było już 87 proc. łóżek i ponad 90 proc. tych z dostępem do respiratora. W stosunku do sytuacji sprzed weekendu liczba miejsc została zwiększona o 30 z uwagi na wzrastającą liczbę hospitalizowanych osób. Do Krakowa przyjmowani są także pacjenci z innych miast.

Podobna sytuacja jest w Małopolsce, przed weekendem było zajętych blisko 80 proc. covidowych łóżek z 2 810 dostępnych. Analogicznie blisko 80 proc. respiratorów było już w użyciu.

Zakażenia i zgony

Od początku epidemii w Krakowie stwierdzono 84 574 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przez cały okres pandemii w mieście zmarło 1547 osób, w tym 1 384 zgony są tylko w wyniku COVID-19. 163 zgony w związku z występowaniem chorób współistniejących.

W Krakowie pół miliona zaszczepionych

Priorytetowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 jest możliwie szybkie przeprowadzenie szczepień i uzyskanie odporności populacyjnej. Nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia.

W Krakowie ponad 530 tys. mieszkańców osób zaszczepiło się przynajmniej jedną dawką, co stanowi 68 proc. populacji Krakowa. W pełni zaszczepionych jest ponad 517 tys. co stanowi 66,4 proc. mieszkańców.

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności