Krakowski Rynek po raz kolejny zamieni się w wielki świąteczny stół

Krakowski Rynek po raz kolejny zamieni się w wielki świąteczny stół. Zbliża się jubileuszowa, 25. edycja Wigilii Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących.

Barszcz czerwony z krokietem, pierogi i oczywiście tradycyjne świąteczne słodkości, do tego specjalnie przygotowane paczki, pomoc medyczna, a także możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi COVID-19. W niedzielę 19 grudnia, w samym sercu Krakowa, rozpocznie się 25. Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Po kolejnym trudnym roku walki z pandemią, zbliża się Boże Narodzenie – magiczny czas pełen rodzinnego ciepła, dobrych życzeń i nadziei. Jednak, choć dla wielu z nas święta kojarzą się przede wszystkim z radością, nie możemy zapominać, że są wśród nas osoby, dla których okres ten jest szczególnie trudny – osoby bezdomne i potrzebujące jeszcze bardziej odczuwają samotność i biedę. Są jednak ludzie, którzy potrafią to zmienić, choćby na jeden dzień. Jedną z nich jest Jan Kościuszko – krakowski restaurator i filantrop, który od ćwierćwiecza organizuje Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na krakowskim Rynku.

  • Wyjątkowość naszego wydarzenia polega na tym, że my nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela. Prawdziwym nieszczęściem jest niemożność zapewnienia sobie ciepłego posiłku, ale równie mocno boli samotność. Osoby starsze, opuszczone przez najbliższych mogą ten dzień spędzić w gronie przychylnych im ludzi – podkreśla Jan Kościuszko. – W zeszłym roku pandemia zmusiła nas do organizacji wigilii w formie samochodowego konwoju, w tym roku wracamy na krakowski Rynek, ale zwracamy szczególną uwagę na zapewnienie uczestnikom bezpieczeństwa. To bardzo ważne – dodaje Kościuszko. 

W Polsce poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln ludzi. Pandemia COVID-19 nie pomogła, w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią dzieci. Według szacunków w Krakowie żyje prawie 2,5 tys. osób bez dachu nad głową.

– Statystyki mówią jedno, ale moje doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że osób potrzebujących jest znacznie więcej. Podczas Wigilii spotykamy nie tylko osoby w kryzysie bezdomności, ale też ludzi ubogich, samotnych, często schorowanych. Dlatego co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw i wydajemy wszystkie, nie zostaje nic – kontynuuje Kościuszko.

Tradycyjnie oprócz ciepłych posiłków rozdawane są świąteczne paczki, w których znajdują się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Nie inaczej będzie w tym roku.

Pomagamy w wielu wymiarach

Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej, a także zaszczepić się przeciwko wirusowi COVID-19 w specjalnie przygotowanym na tę okazję szpitalu polowym. Miejsce nie mogłoby powstać, gdyby nie zaangażowanie strażaków ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

– Lekarze i pracownicy medyczni będą wykonywali m. in. przesiewowe badania krwi, EKG czy USG brzucha. Pacjenci będą mogli przejść kontrolę stomatologiczną, odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną i kardiologiczną. W tym roku będzie także możliwość zaszczepienia się na wirusa COVID-19 jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Ze względu na pandemię dostosowaliśmy działanie naszego Szpitala. Przede wszystkim wydzieliliśmy część dla Punktu Szczepień, ale także mamy osobną część dla osób z gorączką. W razie potrzeby będziemy wykonywać testy. Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny możemy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie. Przygotowując tegoroczny zespół lekarzy kierowaliśmy się doświadczeniami z lat ubiegłych, mamy nadzieję, że uda się nam pomóc jak największej liczbie osób – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii. Żeby skorzystać z pomocy medycznej nie potrzebne jest skierowanie. Ważne jednak, by przed szczepieniem na COVID-19 przygotować dokument tożsamości. Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonem Maltańskim, Klubem Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacją Przystań Medyczna.  

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności