Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa! Zapraszamy na spacery z przewodnikami

Już w ten weekend rozpoczyna się pięćdziesiąty sezon akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Jak zawsze, w pierwszą sobotę listopada po dniu Wszystkich Świętych mieszkańcy Krakowa spotkają się przy głównej bramie cmentarza Rakowickiego, aby wspólnie zacząć kolejny sezon poznawania historii i zabytków swojego miasta, a także zdobywać odznaki „Przyjaciela Krakowa”.

Pierwsza zbiórka „Przyjaciela Krakowa” miała miejsce w listopadzie 1972 r. i zgromadziła blisko 700. krakowian, zachęconych artykułem na tytułowej stronie „Echa Krakowa”. Jednorazowa inicjatywa, w wyniku ogromnej liczby listów z prośbami od uczestników o jej przedłużenie, przerodziła się w cykliczną akcję, trwającą do dzisiaj.

Nadchodząca edycja zgodnie z planem ma trwać do końca marca 2021 r. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy w środku pandemii koronawirusa, więc w każdej chwili może ona zostać zawieszona lub może zmienić formę na online.

Na soboty, niedziele i święta przygotowanych zostało ponad sto różnych tematycznie tras, w tym kilkanaście zupełnie nowych, niecodziennych, podzielonych na trzy stopnie odznaki „Przyjaciela Krakowa” – brązowy, srebrny i złoty, a dla zdobywających odznakę w stopniu „Z pawim piórem” odbędzie się dedykowanych 12 prelekcji. Wszystkie spacery prowadzone będą przez licencjonowanych przewodników miejskich PTTK.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK.

Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

Podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia. Organizatorzy proszą o:

 • stosowanie się do zaleceń i obostrzeń władz i służb sanitarnych
 • stosowanie się do poleceń i próśb przewodnika
 • utrzymywanie na wycieczce minimum 1,5-metrowego odstępu od innych osób, a jeżeli to nie jest możliwe – o zakrywanie nosa i ust
 • pozostanie w domu w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia.

W sobotę, 6 listopada organizatorzy zachęcają do poznania cmentarza Rakowickiego, na którego 42 hektarach znajduje się ponad 75 tysięcy grobów. Jako pierwsza pochowana została w 1803 roku zmarła na gruźlicę mieszczka Apolonia Bursikowa.

W tym roku do wyboru będą dwie trasy spaceru:

 • o godz. 10.00 „Szlakiem krakowskich profesorów”
 • o godz. 11.00 „Przyjaciele Koła Grodzkiego”

Dla obu tras spotkanie przy bramie głównej cmentarza, przy ul. Rakowickiej.

W niedzielę, 7 listopada można wybrać się na jedną z trzech zaproponowanych tras:

 • dla odznaki brązowej: „Spacer po wzgórzu wawelskim – miejsca znane i nieznane”
  Wawel to wzgórze, które wznosi się pośrodku miasta, a na nim znajduje się zespół budowli sakralnych, świeckich i obronnych. Podczas spaceru poznamy jego topografie, role jakie spełniał na przestrzeni wieków oraz nieistniejące już budowle. To temat obowiązkowy dla każdego, kto chce znać Kraków.
  Spotkanie o godz. 9.00 przy kościele św. Idziego, na placu oo. Adama Studzińskiego.
 • dla odznaki srebrnej: „Cmentarz Salwatorski”
  Pięknie położony u stóp kopca Kościuszki cmentarz założono w 1865 roku. Wśród wielu postaci znanych krakowian pochylimy się nad mogiłą najmłodszego syna poety Adama Mickiewicza, Józefa Rafała. Przypomnimy też zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdę, a także odwiedzimy grób nestorki krakowskich przewodników, zmarłej w 2021 r. Amelii Dunin.
  Spotkanie o godz. 10.00 przy bramie głównej cmentarza na al. Waszyngtona.
 • dla odznaki złotej: „Szlakiem rzeźbiarzy i ich dzieł”
  Podczas spaceru poznamy dzieje oraz prace najwybitniejszych krakowskich rzeźbiarzy – zarówno historycznych takich jak: Wit Stwosz czy Xawery Dunikowski jak i współczesnych, m.in. Bolesława Chromego, Mariana Koniecznego czy Czesława Dźwigaja.
  Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański” na ul. Westerplatte 15/16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności