Wokół Rynku przejdzie korowód szopek. To nie wszystko

Wokół Rynku przejdzie korowód szopek. To nie wszystko

Przed nami 79. Konkurs Szopek Krakowskich. Już 2 grudnia szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie ich dzieła będą podziwiane przez krakowian i turystów. Ogłoszenie laureatów nastąpi trzy dni później.

2 grudnia szopkarze przyniosą swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. Będzie można je podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszy wokół Rynku korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.

Następnie na scenie targów bożonarodzeniowych nastąpi prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przeniosą swoje prace do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory.

Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności. Będzie je można oglądać od 6 grudnia aż do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.

Już po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieści w miejskiej przestrzeni ponad 20 szopek krakowskich.

Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.

Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia.

Zapraszamy na uroczyste zapalenie choinki na Rynku Głównym

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności