W krakowskim ZOO będzie nowa inwestycja

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podpisał umowę na budowę pawilonu dla szympansów i makaków japońskich z wybiegami zewnętrznymi. Na realizację całego zadania wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 2 lata od momentu podpisania umowy.

Zadaniem konsorcjum wykonawczego będzie realizacja kilku elementów. Najpierw musi zostać wyburzony istniejący parterowy pawilon z wybiegami zewnętrznymi dla dużych kotów. Przy okazji ma zostać zdemontowana i zabezpieczona unikatowa mozaika i dekoracja ceramiczna.

Następnie przebudowane i zmodernizowane będą instalacje. W kolejnym etapie powstanie pawilon z przeznaczeniem dla szympansów i makaków japońskich o dwóch kondygnacjach nadziemnych wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz z wybiegami zewnętrznymi. Wybiegi mają być zabezpieczone stalową siatką.

Warto wiedzieć, że nową infrastrukturę w krakowskim ZOO zaprojektowano w taki sposób, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im doskonałych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt  „zielona fosą” i barierką, które dodatkowo wpłyną na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwierzających.

Przestrzenie wewnętrznie i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.

Wartość kontraktu to blisko 15 mln zł.

Źródło ZIM

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności