Rząd wprowadza „Tarczę antyinflacyjną”

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wprowadzona zostanie „Tarcza antyinflacyjna”

Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, rząd wdraża obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej.

Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 gr.

Również wprowadzona zostanie obniżka podatku VAT na gaz ziemny z 23% na 8% w okresie od stycznia do marca 2022 r.

Znosimy całkowicie akcyzę na energię elektryczną. Wszystkie działania poniesione przez budżet państwa umożliwią zachowanie większej ilości środków w portfelach obywateli. Od stycznia do marca obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną, ale również w kontekście spekulacji na rynku tzw. zielonych certyfikatów, będziemy wnioskowali o zmianę zasad handlu uprawnieniami do emisji CO2.– zaznaczył Morawiecki.

Wprowadzony zostanie mechanizm dodatku osłonowego, czyli kompensacja poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych.

Bardzo ważny, obszar to skierowanie bezpośredniego wsparcia dla rodzin poprzez dodatek osłonowy, który sprawi, że ceny żywności, które wzrosły, będą niższe. Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się – przekazał szef rządu.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności