Od poniedziałku wprowadzone zostaną nowe dowody osobiste!

Od najbliższego poniedziałku, 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. W związku z tym w najbliższy piątek, 5 listopada, nie będzie możliwe załatwianie spraw związanych z dowodami osobistymi we wszystkich lokalizacjach UMK.

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które wkrótce znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych.

Po wprowadzeniu nowych dokumentów – składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat.

Polska nie jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który wydłużył termin wdrożenia nowych dowodów osobistych. Belgia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia – również otrzymały od Komisji Europejskiej zgodę na wydłużenie terminu wprowadzenia nowych dokumentów.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności