Na tory wyjechał pociąg IC Marszałek Piłsudski

W poniedziałek 8 listopada 2021 roku na tory po raz pierwszy wyjechał pociąg IC Marszałek Piłsudski, nazwany na cześć jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Uroczyste nadanie nazwy łączącemu Kraków ze stolicą składowi, będące efektem współpracy z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, to kolejne działanie narodowego przewoźnika mające na celu upamiętnienie wielkich Polaków i kluczowych dla historii kraju wydarzeń.

Uroczyste nadanie nazwy miało miejsce na dworcu Kraków Główny, który od kilku miesięcy również nosi imię Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości, towarzyszącej inauguracyjnemu przejazdowi pociągu, Prezes Zarządu PKP Intercity Marek Chraniuk wręczył pamiątkową tablicę relacyjną Krzysztofowi Jaraczewskiemu, wnukowi Marszałka. Nadanie nazwy jest wspólną inicjatywą PKP Intercity i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Pociąg IC Marszałek Piłsudski będzie kursować od poniedziałku do soboty między Krakowem Głównym a Warszawą Gdańską, ruszając z Krakowa o 8:45 i dojeżdżając do stolicy o 12:14. W odwrotnym kierunku będzie jeździć od poniedziałku do piątku i w niedziele, startując o 17:00 z Warszawy Gdańskiej i kończąc bieg na Krakowie Głównym o 20:20.

Kolej w Polsce przeżywa swoisty renesans. Od kilku lat prowadzimy jej intensywną modernizację, obejmującą inwestycje w unowocześnienie taboru, infrastruktury, a także rozwój cyfryzacji. W tym dążeniu do nowoczesności nie zapominamy o naszej historii i jej najważniejszych postaciach. Kursujący między Krakowem a Warszawą pociąg naszego narodowego przewoźnika będzie codziennie przypominać o wielkim Polaku, jakim bez wątpienia był Marszałek Józef Piłsudski, i jego zasługach dla naszej ojczyzny – podkreśla Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności