Linia południka 20°E pojawiła się w kolejnym miejscu w Krakowie

Linia południka 20°E pojawiła się w kolejnym miejscu w Krakowie – poinformował Honorowy Południk Krakowski

W Mistrzejowicach, na osiedlu Złotego Wieku, pojawiły się dwie tabliczki informujące o przebiegu południka 20°E a jego linia (na razie, prowizorycznie) oznaczona jest na biegnących tam chodnikach.

W Krakowie, południk 20°E przebiega przez: Fort 48 Batowice, park Tysiąclecia, Nowy Park w Czyżynach, teren Akademii Wychowania Fizycznego, Centrum handlowe M1, os.”Lipska” w Płaszowie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Uniwersytecki Szpital w Prokocimiu.

W Polsce, południk 20°E przebiega także przez Ostródę, Tomaszów Mazowiecki, Włoszczową oraz Nowy Targ. Zaś na Świecie przebiega przez archipelag Svalbard w Arktyce, wyspy Alandzkie na Bałtyku, wyspę Korfu w Grecji, miasto Benghazi w Libii;biegnie granicą państwową pomiędzy Namibią, Botswaną i RPA oraz przez Przylądek Igielny – najdalej na południe wysunięty punkt Afryki.

Południk 20°E – wraz z równoleżnikiem 50°N, z którym przecina się na południu miasta, przy granicy z Wieliczką – jest bowiem tą wyjątkową linią geograficzną, która pozwala na łatwe odszukanie lokalizacji Krakowa na bodaj każdym, nawet najprostszym globusie ! Południk 20°E wyznacza lokalny czas słoneczny późniejszy o 20 minut od czasu strefowego (zimowego) dla Polski, będącego czasem słonecznym południka 15°E, zaś o 40 minut wcześniejszy od czasu letniego (południk 30°E). Cień pionowego słupa stojącego na południku, dokładnie w południe słoneczne, pokrywa się z linią południka i wskazuje północ. Jako dodatkową ciekawostkę można zauważyć, że tabliczkę przy wejściu do „Wawelska Bistro” dzieli od bieguna północnego dokładnie 4 450 175 metrów, od równika 5 551 784 metra, zaś do środka wzgórza wawelskiego dokładnie 6750 metrów w linii prostej!

Nowe oznaczenie powstało dzięki wspólnej akcji Honorowego Południka Krakowskiego oraz Wawelska Bistro. Rownież lokalna spółdzielnia mieszkaniowa „Mistrzejowice” wyraziła zainteresowanie tym pomysłem.

Tekst i foto: Honorowy Południk Krakowski

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności