Kraków „kroczy przed rakiem”

Kraków „kroczy przed rakiem”

Zrób z nami pierwszy krok – przebadaj się i zadbaj o przyszłość, żeby była na Twoich warunkach! Tak brzmią hasła akcji społecznej #kroczeprzedrakiem. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn do profilaktycznych badań i odpowiedzialnej postawy. Organizatorzy z 9 miast Polski, w tym Krakowa, w sposób zachęcający i z odpowiednią dozą humoru konfrontują odbiorców z faktami oraz mówią o sposobach minimalizowania ryzyka zachorowania na raka prostaty i jądra. Podkreślają też, że warto zacząć badać się, dbać o siebie już dziś, by w przyszłości kroczyć przed rakiem.

Celem kampanii „Kroczę przed rakiem” jest uświadomienie ludziom w każdym wieku, że „rak to też ich problem”. Nowotwory są bowiem obecne w każdej grupie wiekowej, a rak jądra dotyka także osoby młode do 40 roku życia. Akcja zwraca uwagę na profilaktykę, dzięki której nowotwory wcześnie wykryte są wyleczalne niemal w 100 %. Istotą jest tu przede wszystkim wypowiedziana bez nadęcia, z odpowiednią dozą humoru zachęta do badań i aktywnej postawy dbania o siebie, a dodatkowo przełamywanie tabu związanego z postrzeganiem zdrowia intymnego wśród mężczyzn. Organizatorzy akcji postanowili powiedzieć o niej głośno właśnie w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworu gruczołu krokowego. Zabierają oni głos wspólnie z lekarzami i dietetykami – specjalistami mającymi na co dzień do czynienia z ludzkimi tragediami, z historiami, które mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby w odpowiednim momencie postawiono krok przed rakiem – badając się, czy odwiedzając lekarza. Akcja uświadamia, że silną bronią przeciw rakowi jest profilaktyka, a ta musi być jak nawyk. Im więcej osób to zrozumie i zacznie działać, tym prognozy umieralności z powodu raka na najbliższe lata będą mniej zatrważające.

Akcja #kroczeprzedrakiem jest niewątpliwie potrzebna, by zwrócić uwagę mężczyzn na profilaktykę. Warto mówić o tym głośno i donośnie. Dlatego cieszę się, że dotarła aż do Krakowa. Naprawdę, wystarczy regularnie się badać i obserwować zmiany w swoim organizmie. Potrzebujemy kilka godzin w roku, by to zrobić i być spokojnymi. Całe medyczne środowisko to potwierdza, zachęcając mężczyzn do wykonywania profilaktycznych i regularnych badań.- mówi Lech Madej z kliniki Ars-Medica w Krakowie.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów z 2018 roku wskazują, że województwie małopolskim na nowotwory zachorowało około 6399 mężczyzn, a prawie 70% przypadków zakończyło się śmiercią. W 2017 nowotwór złośliwy gruczołu krokowego był najczęściej rejestrowanym męskim schorzeniem nowotworowym w Małopolsce.

W naszym województwie współczynnik zachorowalności na raka gruczołu krocza jest jeden z najwyższych w Polsce, dlatego trzeba o tym mówić.  Ludzie mają prawo wiedzieć i decydować, co robić ze swoim zdrowiem, czy unikać tematu, czy zacząć o siebie dbać. To decyzja każdego z nas, ale dobrze by była świadoma – mówi Paweł Siudak, organizator akcji z Krakowa.

Jak wynika z raportu KRN, liczba zachorowań na ten typ nowotworu w Polsce cały czas rośnie. Jeszcze w 2010 roku wynosiła niespełna 9000 nowych zachorowań, a osiem lat później już o 6000 więcej. Prognozy na rok 2020 wskazywały wzrost o kolejne 2000, a nawet 3000 przypadków. Znając te fakty, organizatorzy akcji #kroczeprzedrakiem zdecydowali się zachęcać do zmiany podejścia. Proponują przejść z postawy biernej – unikania tematu, do świadomego działania na rzecz własnego zdrowia i szczęścia. Przekonują, że profilaktyka i zdrowy tryb życia naprawdę mogą pomóc, a im wcześniej to się zrozumie, tym ma się większe szanse na zachowanie zdrowia.

W naszej akcji zachęcamy do skonfrontowania się z tematem raka, robienia badań i dbania o siebie i swoją przyszłość. To jak będziemy żyć, to tylko nasza decyzja, czy ruszmy się z kanapy i pójdziemy pobiegać, czy zamiast po zakupy, pójdziemy do lekarza, czy w razie choroby będziemy zdani na łaskę polskiej służby zdrowia, czy może zapewnimy sobie leczenie poza granicami kraju- dodaje Krzysztof Rokoszak, organizator z Krakowa.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności