Przed nami 11. edycja Nocy Poezji

Przed nami 11. edycja Nocy Poezji, w tym roku organizowana pod hasłem: siła poezji! Kraków we współpracy z 32 organizacjami i instytucjami działającymi w sektorze kultury, zaprasza do udziału w ponad pięćdziesięciu wydarzeniach, które odbędą się w różnych miejscach i przestrzeniach: w centrum, na Kazimierzu, na Podgórzu, w Nowej Hucie i na obrzeżach miasta.

– Wybór tegorocznego motywu przewodniego „SIŁA POEZJI” jest naturalną konsekwencją naszych doświadczeń związanych z pandemicznymi obostrzeniami. Jaką rolę odegrała w tym czasie poezja? Czy i jak pomogła przetrwać najtrudniejszy okres? Jaka jest jej rola w życiu każdego z nas – w perspektywie indywidualnej i wspólnotowej? Podczas 11. Nocy Poezji będziemy rozmawiać o tym, czym jest poezja, jakie są jej funkcje i moc w obliczu izolacji i samotności postrzeganej w różnych wymiarach i kontekstach. W Krakowie, mieście literatury UNESCO, będą to konteksty bardzo szerokie, a szczególne miejsce w poetyckich spotkaniach zajmie twórczość Adama Zagajewskiego, którego będziemy wspominać i żegnać – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

To już jedenasta edycja przedsięwzięcia, które ma ważne miejsce w kalendarzu literackich inicjatyw organizowanych w mieście. Co roku przyciąga coraz większe grono osób zainteresowanych poezją. Krakowskie Noce Poezji to spotkania z wielkimi, ważnymi utworami i ich twórcami, niejednokrotnie odkrywanymi na nowo, ale także z poetami mniej znanymi czy dopiero rozpoczynającymi swoją karierę na tej drodze. Noce Poezji są też wyjątkową okazją do czytania poezji, dyskusji o niej, a także doświadczania jej w niecodziennych, odkrywczych kontekstach i przestrzeniach.

– W programie 11. edycji Nocy Poezji znalazły się zarówno spotkania autorskie, spotkania poetyckie – w tym dedykowane poetom, będącym patronami roku 2021: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, Krzysztofowi Baczyńskiemu, Tadeuszowi Różewiczowi, jak też wiele spacerów literackich, gry miejskie, wreszcie dyskusje wokół roli, siły i znaczenia poezji, ale także wokół problemów z przekładem poezji – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Wśród licznych wydarzeń warto wymienić między innymi premierę książki Mariana Pilota „Dzikie mięso”, która odbędzie się w Cafe Szafe (8 października, godz. 19.00), wydarzenia Kontentowej Nocy Poezji, w tym tradycyjnie już od kilku lat odbywającą się w trakcie Nocy Poezji premierę nowego numeru magazynu KONTENT, połączoną z żywą dyskusją i konfrontacją autorów i krytyków literackich. Z kolei poeci i ich tłumacze spotkają się w Księgarni Massolit Books & Cafe przy ul. Felicjanek 4, aby rozmawiać o poezji w przekładzie. Wśród gości Elżbieta Wójcik-Leese i Wojciech Bonowicz.

Tegoroczna Noc Poezji to także czas pożegnania z Adamem Zagajewskim, który odszedł od nas w tym roku. Spotkanie poświęcone poecie „Adamowi Zagajewskiemu. In memoriam” odbędzie się 9 października w kościele św. Katarzyny.

Poezja to stan umysłu – pod tym hasłem szereg wydarzeń proponuje Biblioteka Kraków, m.in. spotkanie z poezją laureatów 8. edycji Konkursu na Książkowy debiut Poetycki im. Anny Świrszczyńskiej. Patronce konkursu i laureatom poświęcono dwa spotkania, które 9 października odbędą się w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” (ul. Szczepańska 1). W tym samym miejscu można będzie także spotkać wielu współczesnych krakowskich poetów.

W tym roku wiele instytucji i organizacji uczestniczy w Nocy Poezji po raz pierwszy, w tym: Kolegium Europy Wschodniej, Spółdzielnia Ogniwo, Fundacja Faktor Kultura, Queerowe Centrum Kultury czy Księgarnia Massolit. Kolegium Europy Wschodniej, obok wieczoru z poezją greckiego poety Kawafisa, zaproponowało spotkanie z białoruską poetką Wałżyną Mort (BIAŁORUŚ: POEZJA I TERROR). Oba spotkania odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kultury, Rynek Główny 25, będą też dostępne on-line. „Siła przyciągania” to myśl przewodnia wydarzeń realizowanych przez Spółdzielnię Ogniwo. O „Nowych wierszach sławnych poetów” Grzegorza Uzdańskiego w ramach projektu „NOWA siła poezji” Fundacji Faktor Kultura będzie można porozmawiać z autorem podczas spotkania zorganizowanego w Cafe NOWA Księgarnia (9 października, 19.00, Os. Zgody 7). W ramach programu „SIŁA SŁABYCH // PERFO – OPEN MIC” (klubokawiarnia PAON, ul. Konfederacka 4), przygotowanego przez Queerowe Centrum Kultury, będzie można publicznie zaprezentować swoją twórczość.

Organizatorzy Nocy Poezji pamiętają także o uczestnikach o szczególnych potrzebach. Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta tradycyjnie już zaprasza na IV Nowohucką Noc Poezji Migowej (w Klubie Jędruś), tym razem poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi. Z kolei w Klubie osiedlowym K2O (Osiedle Wizjonerów), podczas warsztatów poetycko-plastycznych dla dorosłych i starszej młodzieży, można będzie namalować wiersz Różewicza. W efekcie podczas warsztatu powstanie wspólne dzieło złożone z indywidualnych prac uczestników. Klub K2O przygotował także ciekawą ofertę dla rodzin. Tradycyjnie Teatr Barakah zaprasza na Chochlę Literacką, a Teatr Mumerus w podwoje Muzeum Archeologicznego w poszukiwaniu „Skarbów ciemności”.

Podczas wydarzeń, które 8,9 i 10 października pokażą poetycką odsłonę naszego miasta, przekonajmy się, jaka jest siła poezji. Szczegółowy program tegorocznej Nocy Poezji można znaleźć tutaj.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności