Linia autobusowa na os. Avia. Weź udział w ankiecie

Do piątku, 15 października, można wypełnić ankietę internetową w sprawie planowanego uruchomienia nowej linii autobusowej, która będzie obsługiwała os. Avia. Ankieta ma dać odpowiedź, czy proponowana przez Zarząd Transportu Publicznego trasa jak i częstotliwość kursowania zachęci mieszkańców tego rejonu Krakowa do podróżowania autobusem.

Link do wypełnienia ankiety dostępny jest tutaj, dla osób wykluczonych cyfrowo chcących wypełnić ankietę, możliwe jest jej wypełnienie bezpośrednio w budynku Rady Dzielnicy XIV.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, które padały na roboczych spotkaniach ws. planowania nowej linii autobusowej 198.

Jakie autobusy będą obsługiwały linię 198?

Do obsługi linii 198 będą kierowane autobusy o długości około 9 metrów (np. Autosan SanCity M09LE). Autobusy te spełniają normy spalania EURO6, które są obecnie obowiązującym standardem dla autobusów na terenie Unii Europejskiej.

Jak często będą kursować autobusy linii 198?

Do obsługi linii możemy obecnie skierować trzy autobusy. Uwzględniając ograniczoną liczbę pojazdów oraz zapewnienie odpowiednich przerw dla kierowców planujemy, aby autobusy na trasie Skarżyńskiego – Czyżyny – Skarżyńskiego kursowały nie rzadziej niż co 12 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych. W przypadku trasy Mistrzejowice – Czyżyny – Mistrzejowice, która jest dłuższa autobusy kursowałyby nie rzadziej niż co 20 minut w godzinach szczytów komunikacyjnych.

Czy zostaną zlikwidowane wyniesione przejścia dla pieszych na ul. Orlińskiego?

Istniejące wyniesione przejścia dla pieszych oraz tarcze skrzyżowań pozostaną wyniesione, natomiast skorygowane zostaną najazdy i zjazdy na te wyniesienia w taki sposób, aby przejeżdżający autobus nie zahaczał o jezdnię i te wyniesienia. W przypadku nowych miejsc gdzie będzie konieczność zadbania o bezpieczeństwo pieszych alternatywnym rozwiązaniem będą tzw. progi wyspowe, które wymuszają zmniejszenie prędkości przez kierujących samochodami, natomiast autobusy z racji na rozstaw kół przejeżdża bez większych problemów.

Gdzie zostaną wyznaczone przystanki?

Dla zapewnienia dobrej dostępności do linii autobusowej planujemy uruchomienie 5 nowych przystanków. Pierwszy przystanek będzie stanowił uzupełnienie przystanków „os. Dywizjonu 303” i zlokalizowany będzie na ul. Pisarka pomiędzy ul. Stella-Sawickiego i ul. Włodarczyka. Pierwsza para przystanków o nazwie „Orlińskiego” zostanie zlokalizowana na ul. Włodarczyka przed skrzyżowaniem z ul. Orlińskiego. Druga para przystanków o nazwie „os. Avia” zostanie zlokalizowana w na ul. Orlińskiego w rejonie bloku nr 5 i 8. Szczegółowe lokalizacje zaprezentowane zostały na grafice poniżej.

Czy nowe przystanki spowodują likwidację miejsc parkingowych?

W przypadku przystanków „os. Dywizjonu 303” oraz „Orlińskiego” nie ma konieczności likwidacji miejsc postojowych. W przypadku przystanków „os. Avia” konieczna będzie korekta organizacji ruchu i przesunięcie znaków, co spowoduje likwidację 2 miejsc parkingowych dla każdego przystanków, czyli łącznie tylko 4 miejsc postojowych w skali całego osiedla.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności