Kraków został doceniony w konkursie „Eco-Miasto”

Urząd Miasta Krakowa poinformował, że Kraków został wyróżniony w konkursie „Eco-Miasto” – w kategorii „Gospodarka odpadami”. 

Kapituła konkursu doceniła Kraków za wieloaspektowość podjętych działań wykraczających poza wąsko pojęte zagospodarowanie powstających odpadów. Doceniono zrealizowane inwestycje, takie jak sieć zintegrowanych instalacji gospodarowania odpadami, która stwarza możliwość wykorzystania ich energetycznego potencjału. 

Przyznana nagroda to potwierdzenie starań miasta w zakresie ciągłego doskonalenia Zintegrowanego Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Dzięki uczestnictwu w programie Circular Cities powstała unikatowa strategia wdrożenia GOZ-u (gospodarki obiegu zamkniętego) na terenie gminy.

Kraków był już nagradzany w poprzednich edycjach konkursu, otrzymał m.in. w 2015 r. pierwszą nagrodę w kategorii „Gospodarka odpadami”, w 2015 r. w kategorii „Zrównoważona mobilność”, w 2018 r. w kategorii „Efektywność energetyczna budynków” oraz w 2020 r. w kategorii „Gospodarka wodna”.

Do tegorocznej edycji konkursu nadesłano łącznie 85 zgłoszeń. Nagrody i wyróżnienia wręczyli ambasador Francji w Polsce, Frédéric Billet oraz dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Maria Andrzejewska. Gala konkursu odbyła się 5 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Organizatorem konkursu „Eco-Miasto” jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Projekt powstał w 2013 r. W ramach Eco-Miasta prowadzony jest konkurs dla samorządów, warsztaty regionalne, geoportal z przeglądem dobrych praktyk miejskich oraz międzynarodowa  konferencja.  

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności