W Krakowie rusza projekt „Lodówka pełna dobra”

Na terenie miasta w trzech lokalizacjach przy ośrodkach wsparcia funkcjonujących w ramach Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, zostaną uruchomione lodówki spożywcze. Będą one służyć jako punkty nieodpłatnej dystrybucji produktów spożywczych. Żywność pozostawiana w lodówkach będzie przeznaczona dla osób najbardziej potrzebujących wsparcia w tej formie. Poprzez tego typu działania miasto propaguje również ideę „foodsharingu”, zgodnie z którą mieszkańcy Krakowa nie marnują żywności, ale mają możliwość podzielenia się jedzeniem z potrzebującymi.

Gdzie znajdują się lodówki społeczne?

  • ul. Sas–Zubrzyckiego 10
  • ul. Sudolska 7a 
  • os. Szkolne 20

Najczęściej do kosza trafia żywność, bo nie wiemy co zrobić z zakupioną nadwyżką, a zbliża się jej termin przydatności do spożycia. Czasami zostało nam zbyt dużo jedzenia po rodzinnym spotkaniu lub po prostu zakupione produkty nie trafiły w nasz smak. Z tego powodu zamiast wyrzucać wciąż dobre jedzenie, możemy przekazać je innym. Do tego właśnie służą jadłodzielnie.

W przypadku pozostawiania jedzenia w lodówkach obowiązuje podstawowa zasada: dzielimy się produktami, które sami chcielibyśmy zjeść i otrzymać. W lodówce możemy zostawić warzywa, owoce, ciasta, opakowanie chleba, przetwory, a nawet słoik z zupą, której ugotowaliśmy zbyt dużo. Produkty własnego wyrobu należy dokładnie opisać z czego się składają i kiedy zostały przygotowane. Nie zostawiamy natomiast surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja, artykułów nadpsutych i alkoholu.  

Wyrzucanie jedzenia to nie tylko marnowanie pieniędzy, ale także cennych zasobów planety. Do produkcji żywności niezbędna jest energia, woda i paliwo do transportu, a to wszystko generuje ślad węglowy. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa podaje, że marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka. 

Fot. Kraków.pl

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności