W galeriach NCK będzie można obejrzeć pięć wystaw

We wrześniu i październiku w galeriach NCK będzie można obejrzeć pięć ważnych wystaw. Odległy Madagaskar w obiektywie Reginy Lipeckiej i kulturę bliskich nam Łemków utrwaloną przez Zbigniewa Podsiadłę. Ponadto, już po raz czwarty zaprezentowane zostaną najlepsze fotografie prasowe ostatniego roku, czyli World Press Photo. Dodajmy jeszcze do tego zestawu wystawę zdjęć Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem” i tematyczną wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wszystkie te ekspozycje prezentowane będą w ramach wydarzenia „Siła fotografii”.

World Press Photo 2021

Najlepsze fotografie prasowe świata po raz kolejny zobaczyć będzie można w Białej Galerii CENTRUM NCK. Na 64. edycję World Press Photo napłynęło przeszło 74 tysiące zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Wśród laureatów konkursu znaleźli się Polacy – Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski.

Zdjęciem roku została fotografia duńskiego fotografa Madsa Nissena „Pierwszy uścisk”. 85-letnia pacjentka domu opieki w Sao Paulo – Rosa Luzia Lunardi przytula się do pielęgniarki Adriany Silva da Costa Souza. To pierwszy uścisk od pięciu miesięcy – ze względu na pandemię COVID-19 kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

– Dla mnie jest to historia nadziei i miłości w najtrudniejszych czasach. Kiedy dowiedziałem się o pogłębiającym się w Brazylii kryzysie, związanym z negującą powagę sytuacji postawą prezydenta Bolsonaro poczułem, że trzeba działać – Mads Nissen.

  • Wernisaż wystawy: 9 września, godz. 18.00 – wstęp na podstawie zaproszeń
  • Miejsce: Biała Galeria CENTRUM NCK
  • Godziny otwarcia: od 10 września do 5 października, w godz. 11.00 do 19.00

Regina Lipecka „Madagaskar – wyspy wyobraźni”

Wyprawa na Madagaskar od dziecka była jej marzeniem, choć wydawała się równie nierealna jak lot na Księżyc. A jednak stało się inaczej. Lata później Regina Lipecka z aparatem fotograficznym w dłoni stanęła na wyspie na końcu świata. Dziś tak opisuje swoje wrażenia z tamtej wyprawy: „Na Madagaskarze miałam wrażenie, że jestem częścią obrazu. Ze wszystkich stron otaczały mnie niezwykłe kolory. Mogłam postawić stopę na Nosy Iranja, Nosy Be, Nosy Komba, Sainte Marie, w miejscach, w które dawniej jedynie wpatrywałam się na mapie.”

Wystawa czynna od 2 do 30 września, wernisaż – 2 września, godz. 17.00.

Zbigniew Podsiadło „Łemkowyna”

Zbigniew Podsiadło – wielokrotny laureat najważniejszych polskich i zagranicznych konkursów i wystaw fotograficznych, przeniesie nas w świat kultury i tradycji Łemków. Jego zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat tych terenów, a jednocześnie zwracają uwagę na ciężką dolę mieszkających tam ludzi. 

Wystawa czynna od 2 września do 31 października, wernisaż – 2 września, godz. 18.00.

Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem”

Paolo Prando spędził ostatnie pięćdziesiąt lat z aparatem fotograficznym w dłoni. Wystawa fotografii podzielona została tematycznie i obejmuje jego długą artystyczną drogę. Zobaczymy pierwsze czarno-białe zdjęcia, migawki z życia, ważne wydarzenie historyczne i sportowe, podróżnicze spostrzeżenia, reportaż z safari, a także portrety i fotografię podwodną. Wybór prac zamyka wyjątkowy portret Marii Teresy, żony i muzy autora, towarzyszki przygód i modelki.

Wystawa czynna od 2 do 26 września, wernisaż – 8 września, godz. 18.00.

Krakowski Klub Fotograficzny „Popatrz w górę”

„Siła fotografii 2021” to także plenerowa wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego, zlokalizowana w wyjątkowej przestrzeni – na Rynku NCK, czyli w zrewitalizowanym otoczeniu za budynkiem Centrum. „Popatrz w górę” to zbiór 30. prac fotografów, którzy uporczywie kierowali obiektywy swoich aparatów w stronę nieba, szukając tam ciekawego ułożenia obłoków, obserwując z dołu korony drzew, wyszukując architektonicznych detali, patrząc na ozdobne dachówki lub wśród liści drzew wypatrując ukrywających się zwierząt.

Wystawa czynna od 8 września do 17 października.

Bilety:

  • 15/10 zł – bilet na wystawę WORLD PRESS PHOTO.
  • Pozostałe wystawy – wstęp wolny.
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności