Przed nami kolejna edycja Międzynarodowych Senioraliów

Wspieranie i zachęcanie seniorów do aktywności, kształtowanie obywatelskich postaw, zwracanie uwagi na sprawy ważne dla seniorów, integrowanie, a także budowanie świadomości ekonomicznej, prawnej, prozdrowotnej oraz związanej z bezpieczeństwem – to główne cele kolejnej edycji Międzynarodowych Senioraliów, które 15 i 16 września odbędą się w Krakowie.

Program tegorocznej edycji pełen jest propozycji przygotowanych z myślą o seniorach i o tych, którzy działają na ich rzecz. Na czas trwania inicjatywy seniorom zostaną wręczone klucze do miasta, co jest symbolicznym przekazaniem władzy w Krakowie.

Przedsięwzięcie rozpocznie się 15 września konferencją poświęconą doświadczeniom i inspiracjom w polityce senioralnej samorządów. Tego dnia zostanie także zaprezentowany seans inaugurujący Kino dla Seniora – cykliczne pokazy połączone z wykładami, np. o bezpieczeństwie, oraz z możliwością wykonania wybranych badań lekarskich.

16 września seniorzy spotkają się w parku Jordana

Główna część Senioraliów odbędzie się 16 września w parku Jordana. W godz. 11.00-17.00 można tam będzie m.in. wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla seniorów wykładach poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, aktywności czy zagadnieniom z zakresu prawa i ekonomii.

Uczestnicy Senioraliów będą też mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych badań oraz konsultacji lekarskich (np. badania kardiologiczne, ciśnienia, słuchu, wzroku, cukru, pomiar masy ciała).

– W Krakowie realizujemy szereg działań przygotowanych z myślą o seniorach. Staramy się zarówno zapewniać im potrzebną pomoc (na przykład w drobnych naprawach, dotarciu do lekarza czy odwiedzeniu grobów bliskich), jak też zachęcać osoby starsze do aktywności, uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym, do integracji międzypokoleniowej. Nasze Centra Aktywności Seniorów mają bardzo bogatą ofertę, którą uzupełniamy różnego rodzaju działaniami realizowanym przez miasto we współpracy z partnerami. Liczę, że dzięki Senioraliom jeszcze większa liczba krakowian będzie mogła tę ofertę poznać i z niej korzystać  – mówi Anna Okońska-Walkowicz, która zaprasza seniorów na stoisko miasta.

W parku Jordana na seniorów będą czekały także stoiska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Głównego Urzędu Statystycznego – gdzie będzie można uzyskać pomoc w Spisie Powszechnym, stoisko Bezpieczny Senior prowadzone przez „Głos Seniora” oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić się przed najnowszymi metodami oszustw, a także stoiska firm oferujących usługi przygotowane dla seniorów.

Nie zabraknie także propozycji artystyczno-rozrywkowych proponowanych w godz. 17.00-21.00. W programie między innymi koncert Alexandra Martineza, występy artystyczne zespołów seniorskich, liczne losowania nagród, pokaz mody Stylowych Seniorów – laureatów ogólnopolskiego konkursu „Głosu Seniora”, a także impreza integracyjna, którą poprowadzi DJ Wika.

Szczegółowy program do pobrania tutaj. Dodatkowe informacje można znaleźć także na Facebooku.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności