Na Wiśle odbędzie się parada drewnianych jednostek. To nie wszystko!

Już w najbliższą sobotę odbędzie się wydarzenie „Muzealnicy na galary” – inauguracja muzeum na Wiśle!

Jak informują organizatorzy, „w Muzeum Krakowa przygotowujemy właśnie wystawę „Wisła re-kreacja”, na której chcemy opowiedzieć o przyjaźni ludzi z rzeką, o tym w jaki sposób w przeszłości korzystano z rzeki i jak wygląda to współcześnie. Tym razem skupimy się na relaksie, przyjemności i radości, czyli na rekreacji wiślanej. Wystawę będzie można zobaczyć w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od kwietnia do listopada 2022 roku. Zanim to jednak nastąpi, zapraszamy w imieniu muzealników i krakowskich flisaków na uroczyste wciągniecie bandery MK na maszt galaru „Szwajcarka”, które nastąpi 2 października 2021 roku na Bulwarze Rodła przy ujściu Rudawy. Miejsce to nie jest przypadkowe. W przeszłości była tu plaża, port, a teraz liczymy na to, że zacznie tu bić serce krakowskiego flisactwa.

Program:

12.00 – Rozpoczęcie – przywitanie gości
12.15 – Wciągnięcie na maszt bandery MK przez dyrektora Muzeum
12.30 – Parada krakowskich drewnianych jednostek
13.00 – 15.00 – wydarzenia toczące się równocześnie

  • Możliwość wejścia na pokład jednostek i kameralne rozmowy z szyprami, którzy wielokrotnie przepłynęli Wisłę od Krakowa do Gdańska
  • Zwiedzanie „Pływającej wystawy” – promocja przygotowywanej wystawy „Wisła re-kreacja” – spotkanie z kuratorem wystawy.
  • 3 bezpłatne rejsy po Krakowie “Szlakiem dawnych galarów” do miejsc prezentowanych na „Pływającej wystawie” z komentarzem kuratora (konieczne zapisy*)

13.00-13.30 – grupa pierwsza ( 10 osób)
13.45-14.15 – grupa druga ( 10 osób)
14.30-15.00 – grupa trzecia ( 10 osób)

15.00 – wspólne montowanie „Pływającej wystawy” na galarze „Szwajcarka” (będzie można ją oglądać przez cały październik).
16.00 – zakończenie

Zapisy na bezpłatne rejsy z pływającą wystawą przyjmuje ich organizator: Fundacja Osada nad Wisłą, tel. 504 666 546 lub email: fundacjaosada@gmail.com, „Szlakiem dawnych galarów – rozwój nadwiślańskiej oferty turystycznej Górnej Wisły” Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Współorganizatorem jest Muzeum Miasta Krakowa oraz Galar Boudicca.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności