Na Rynku Podgórskim zabrzmi najpiękniejsza muzyka z różnych regionów świata

Już niebawem na Rynku Podgórskim zabrzmi najpiękniejsza muzyka z różnych regionów świata. To nie wszystko!

W programie znalazły się również spotkania dla przedszkolaków, piknik sąsiedzki u Burmistrza Floriana, spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego, gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych, kameralny koncert muzyki musicalowej, a także pełne wspomnień i smaków spotkanie w ramach Podgórskiego Podwieczorku oraz wiele innych atrakcji. Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2021, która odbędzie się w dniach 16-19 września.

Mistrz Twardowski i cudowny świat operetki

Podgórska Jesień Kulturalna rozpocznie się 16 września (czwartek) o godzinie 10.00 spotkaniem dzieci przedszkolnych z Mistrzem Twardowskim. Animacje zatytułowane „Czary Mary z maluszkami” odbędą się w nowocześnie wyposażonej, przestronnej i atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni Pracowni Mistrza Twardowskiego. Podczas zabawy uczestnicy poznają legendy związane z  najbardziej znanym krakowskim czarodziejem, a także zagrają w gry zręcznościowe na magicznym dywanie – innowacyjnej, interaktywnej podłodze.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) rozpocznie się koncert „Cudowny świat operetki i musicalu”. Najpiękniejsze arie oraz duety operetkowe i musicalowe wykonają Agnieszka Kuk (sopran) i Tomasz Kuk (tenor), którym akompaniować będzie Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian).

Gra terenowa i podgórskie smaki

Drugiego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej (17 września/piątek) o godzinie 10.00 odbędzie się gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych „Wisła na dole, Kopiec na górze, ilu burmistrzów miało Podgórze?”. Uczestnicy gry zmierzą się z licznymi zagadkami i będą musieli wykazać się iście detektywistycznym zacięciem, aby odkryć tajemnice podgórskich burmistrzów i poznać historię dawnego miasta. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Również dorośli uczestnicy piątkowych atrakcji będą mogli poznać tajemnice Podgórza. O godzinie 17.00 rozpocznie się pełen ciekawostek wykład „Podgórze oczami archeologa”, w czasie którego prowadząca Ewa Kubicka-Kabacińska opowie o początkach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza i najważniejszych odkryciach archeologicznych.

Na Podgórski Podwieczorek zostaną zaproszeni wszyscy miłośnicy pysznej kuchni. Popołudniowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Oprócz wyśmienitych potraw zaserwowane zostaną również wspomnienia miejsc, smaków i zapachów oraz porcja dobrej zabawy w wykonaniu zespołu „Kwiatkowski i bank”. Przygotowane przez zespół warsztaty kabaretowo-kulinarne „Gotujemy zupę podgórskich murarzy” połączą kabaret, muzykę, komedię i stand-up.

Rodzinne atrakcje, improwizowany teatr i potańcówka

W sobotę (18 września) podgórskie rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w Pikniku sąsiedzkim u Burmistrza Floriana, w ramach którego zorganizowana będzie wyjątkowa strefa rozwijania talentów, edukacji i rekreacji „Rodzinobranie”. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników będzie jesienna fotobudka, w której każdy chętny wykonania sobie pamiątkowe zabawne zdjęcia oraz stoisko z pyszną watą cukrową. Piknik będzie odbywać się na Plantach im. Floriana Nowackiego, bezpośrednio przed budynkiem Centrum Kultury Podgórza w godzinach 10.00-14.00.

Po zakończeniu pikniku Planty im. Floriana Nowackiego zamienią się w plenerową scenę teatralną, na której wystąpią pracownicy Centrum Kultury Podgórza i profesjonalni aktorzy współpracujący z CKP. Improwizowany Teatr Pandemiczny już drugi rok z rzędu zaprosi widzów do wspólnej podróży w czasie i zaprezentuje własną interpretacje podgórskich legend zatytułowaną „Nieustraszone pogromczynie smoków”. Początek spektaklu zaplanowany jest na godzinę 16.00.

Sobotnie atrakcje zakończy rockandrollowa potańcówka „Retro dance party”, w czasie której zespół Vinyl Rhythm dzięki niepowtarzalnemu brzmieniu anglo-amerykańskiej muzyki przełomu lat 50. i 60. przywróci klimat dawnych prywatek. W czasie zabawy uczestnicy będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę w wielkim quizie o Podgórzu „Zanurz się w Podgórz”.

Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim

Tegoroczna edycja Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy się na Rynku Podgórskim koncertem „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” (19 września/niedziela, godz. 15.00-21.00). Wydarzenie rozpocznie pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu zespołu Natyalaya, po którym wystąpi wykonujący muzykę słowiańską inspirowaną kulturą Podkarpacia zespół „Czarny Motyl”. O godzinie 16.30 podgórska publiczność przeniesie się do słonecznej Hiszpanii za sprawą występu zespołu „Aire Andaluz”, z którym gościnnie wystąpią Ada Bujak i Krzysztof Cyran. Kolejnym przystankiem w międzykulturowej muzycznej podróży będą alpejskie wzgórza na które o 17.30 zabierze uczestników koncertu „Kapela Tyrolska Stefana”. Muzykę ukraińską przybliży słuchaczom występujący o 18.30 zespół „Horpyna”.  Gwiazdą wieczoru będzie zespół Balkanscream, przeplatający muzykę bałkańską, crossroad jazz i elektronikę (godz. 20.00).

Wydarzenia towarzyszące

Wyjątkowe wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 odbędą się również w filiach Centrum Kultury Podgórza.  Klub Wola Duchacka 16 września (czwartek) o godz. 18.00 zaprosi na salon artystyczny SABAS z Danutą Perier-Berską, promocję tomiku poezji polsko-angielskiej „Od-Do From-To” oraz recital piosenek do słów Danuty Perier-Berkskiej w wykonaniu Aleksandry Kowalczyk. W piątek (17 września, w godz. 12.00-18.00) z okazji 120-lecia szkolnictwa na Woli Duchackiej odbędzie się wernisaż wystawy okolicznościowej połączony z prelekcją i lekcją historii. Podgórską Jesień Kulturalną w Klubie Wola Duchacka zakończy spektakl plenerowy „Biedni Ludzie” na podstawie prozy Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Nikoli (18 września/sobota, godz. 20.00). Atrakcje dla rodzin dziećmi przygotował Klub Iskierka, który 18 września (sobota) o godz. 10.00. zaprasza na grę terenową z cyklu „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” pt. „Kulturalnie zakręceni cz. 1 – Skandynawia”. Najmłodsi widzowie zostaną zaproszeni do Klubu Skotniki na spektakle teatralne ,,Wieża do nieba” w wykonaniu teatru Eden (17 września/piątek, godz. 10.00 i 11.00) oraz „Przy kominku” w wykonaniu teatru KOP (18 września/sobota, godz. 16.00). Spektakl „Kot w butach” w wykonaniu Studia Teatralnego Krak-Art przygotował Klub Rybitwy. Przedstawienie odbędzie się 17 września/piątek, godz. 9.00.

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.

Program

16 września, czwartek | siedziba główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13)

  • godz. 10.00–12.00 | „Czary mary z maluszkami” – spotkanie z Mistrzem Twardowskim dla przedszkolaków. Zgłoszenia zawierające liczbę uczestników należy przesyłać na adres edukacja@ckpodgorza.pl
  • godz. 17.00 | koncert „Cudowny świat operetki i musicalu”, wystąpią: Agnieszka Kuk – sopran, Tomasz Kuk – tenor, Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian. W programie najpiękniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13).

17 września, piątek

  • godz. 10.00–13.00 | planty im. Floriana Nowackiego – gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych „Wisła na dole, Kopiec na górze, ilu burmistrzów miało Podgórze?”. Na grę terenową dla szkół obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia zawierające ilość uczestników prosimy przesyłać na adres edukacja@ckpodgorza.pl.
  • godz. 17.00 | siedziba główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) – wykład „Podgórze oczami archeologa”, prowadzenie: Ewa Kubica-Kabacińska
  • godz. 18.00 | siedziba główna Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) – Podgórski Podwieczorek „Czar gastronomi podgórskiej”. W programie wspomnienia miejsc, smaków i zapachów, warsztaty kabaretowo-kulinarne „Gotujemy zupę podgórskich murarzy” w wykonaniu kabaretu „Kwiatkowski i bank”

18 września, sobota

  • godz. 10.00–14.00 | planty im. Floriana Nowackiego – Piknik sąsiedzki u Burmistrza Floriana. W programie: Rodzinobranie – strefa rozwijania talentów, edukacji i rekreacji w ramach Krakowskiego Archipelagu Kultury, fotobudka i wata cukrowa
  • godz. 16.00 | planty im. Floriana Nowackiego – spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego „Nieustraszone pogromczynie smoków” w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza i artystów współpracujących
  • godz. 17.30 | siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13 – Retro dance party – rockandrollowa potańcówka na Sokolskiej z zespołem Vinyl Rhythm, w przerwie: Wielki quiz o Podgórzu „Zanurz się w Podgórz”. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Punkcie Informacyjnym CKP (ul. Sokolska 13).

19 września, niedziela | Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur”

godz. 15.00 | pokaz tańca „W klimacie Indii” w wykonaniu zespołu Natyalaya

godz. 15.30 | koncert zespołu Czarny Motyl

godz. 16.30 | występ zespołu Aire Andaluz z gościnnym udziałem Ady Bujak i Krzysztofa Cyrana

godz. 17.30 | koncert Kapeli Tyrolskiej Stefana

godz. 18.30 | koncert muzyki ukraińskiej w wykonaniu zespołu Horpyna

godz. 20.00 | koncert zespołu Balkanscream

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności