Od soboty, 18 września, linia autobusowa nr 133 będzie kursować po nowej trasie z Łagiewnik do pętli „Nowy Bieżanów Południe”. Natomiast linia nr 153 zostanie wydłużona do węzła „Prokocim Szpital”, a następnie pojedzie ulicami Wielicką i Aleksandry również do pętli „Nowy Bieżanów Południe”.
Wcześniejsza koordynacja linii nr 133 i 153 na wspólnym odcinku trasy, z uwagi na korki czy długość tras, w praktyce nie działała. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zdecydował się więc na skrócenie linii 133 do pętli „Nowy Bieżanów Południe”.
W zamian linia nr 153 zostanie wydłużona do węzła przesiadkowego „Prokocim Szpital” i wzmocniona do 15 minut w godzinach szczytu i 30 minut poza godzinami szczyt. Zmiana ta pozwoli na wygodną przesiadkę na tramwaje i inne linie autobusowe.
ZTP będzie kontynuować kontrole funkcjonowania autobusów w tym rejonie miasta i wprowadzać ewentualne korekty, aby jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność komunikacji miejskiej.
Linie autobusowe:
- nr 133 – będzie kursować po nowej, skróconej trasie: „Łagiewniki” – … – ul. Teligi, ul. Aleksandry – „Nowy Bieżanów Południe”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian
- nr 153 – będzie kursować po nowej, wydłużonej trasie: „Bieżanów Potrzask” – … – ul. Ćwiklińskiej, ul. Teligi, ul. Wielicka, ul. Mała Góra, ul. Aleksandry – „Nowy Bieżanów Południe”. Linia będzie kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 15 minut, w dni powszednie poza szczytem co 30 minut i w dni powszednie w godzinach wieczornych oraz przez cały dzień w soboty i święta co 40 minut
- nr 433 – trasa i godziny kursowania pozostaną bez zmian. Zostanie wprowadzone korekta rozkładu jazdy.
Zasady zachowania ważności biletów:
Bilety okresowe wykupione na linie nr 133 i 153, których okres obowiązywania rozpoczyna się najpóźniej 17 września, zachowują ważność (do końca terminu ich obowiązywania) na dotychczasowych i nowych trasach tych linii. Bilety okresowe, których okres obowiązywania rozpoczyna się 18 września lub później, zachowują ważność tylko na nowych trasach tych linii.