Bezpłatne spacery z przewodnikami

Rada Dzielnicy I Stare Miasto wraz z Centrum Młodzieży im dr H.Jordana serdecznie zaprasza do udziału w spacerach z przewodnikami po Starym Mieście.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Nie obowiązują zapisy – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki.

Najbliższe spacery:

11.09 (sobota) godz 16.00 “ Słynne kobiety na przestrzeni dziejów cz.2”, przewodniczka: Anna Stalmach

Druga część spaceru pozwalająca poznać wybitne Kobiety Krakowa. Nie tylko te ze sfer arystokratycznych ale też skromniejsze, które dzięki swemu cechom charakteru, urokowi osobistemu, przebojowości i energii łamiącej konwenanse wywalczyły nam swobodne i wygodne życie. Nauczyły nas, że „ten kto nie ma praw nie ma też obowiązków”.

Miejsce zbiórki: Plac Matejki

Czas trwania: 2 h

12.09 (niedziela) godz.10.00 “Wokół rynku Kleparskiego”, przewodniczka: Agnieszka Kuźma

W czasie spaceru poznamy dzieje „miasta bez murów” założonego przez Kazimierza Wielkiego. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa Kleparz, czym handlowano na Rynku Kleparskim, gdzie mieścił się ratusz. Poznamy okoliczności podziału Rynku Kleparskiego na dwie części: handlową i reprezentacyjną. Zobaczymy reprezentacyjny gmach Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei, a także Narodowego Banku Polskiego. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z pomnikami znajdującymi się na placu Matejki.

Miejsce zbiórki: kościół św. Floriana

Czas zwiedzania: 2 godziny

12.09 (niedziela) godz.12.00 “Cmentarz Żydowski Stary”, przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Czy synagoga jest świątynią? Synagoga Remu na krakowskim Kazimierzu.

Propozycja zwiedzania Synagogi Remu (czynnej, w której regularnie odbywają się nabożeństwa) i spaceru po Starym Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Szerokiej.

Zwiedzanie Synagogi Remu będzie okazją do wskazania podobieństw i różnic dotyczących pojęcia Pisma Świętego w judaizmie i chrześcijaństwie, porównania Świątyni Jerozolimskiej z budynkiem synagogi oraz do przedstawienia wpływu Świątyni i synagogi na wystrój kościoła. Spacer po starym cmentarzu poprowadzi szlakiem spoczywających tu, słynnych do dziś w żydowskim świecie rabinów oraz pozwoli zaobserwować podobieństwa i różnice w sposobach oddawania czci zmarłym na cmentarzach żydowskich i chrześcijańskich.

UWAGA: uczestnicy spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi

i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Miejsce zbiórki: przed Starą Synagogą, ul. Szeroka 24

Czas trwania:2 godz

18.09 (sobota) godz.13.00 “Secesja Wesoła”, przewodnik Jakub Jastrzębski

Wokół Wesołej dużo się w tym roku dzieje, warto więc wybrać się w tą okolicę by poszukać tam pięknej architektury z początku XX wieku, należącej zarówno do secesji jak i do wczesnego modernizmu. Przyglądając się budynkom prześledzimy jak ewoluowała twórczość krakowskich architektów i budowniczych, wśród których byli m.in. Aleksander Biborski czy Henryk Lamensdorf. Piękne kwiatowe dekoracje i zmodernizowane historyczne detale wypełniają elewacje kamienic rozsianych po dawnej dzielnicy katastralnej „Wesoła”, dziś części Dzielnicy I Stare Miasto.

Miejsce zbiórki – skwer pod Pałacem Prasy, obok Poczty Głównej

Czas trwania – 2 godziny

19.09 (niedziela) godz.10.00 “Krupnicza ulica muz” przewodniczka: Agnieszka Kuźma Krupnicza to wyjątkowa ulica, która miała szczęście do wybitnych mieszkańców: artystów, pisarzy, naukowców. W czasie zwiedzania o Jacku Malczewskim, Henryku Rodakowskim, Wisławie Szymborskiej, Józefie Mehofferze, Michale Bobrzyńskim. Dowiemy się, kto wymyślił nazwę Bagatela, gdzie na Krupniczej znajdował się KOSMOS, a kto organizował ” święcone” na 60 osób. Ponadto posłuchamy anegdot związanych z Domem Literatów.

Miejsce zbiórki: Teatr Bagatela

Czas: 1,5 – 2 godziny

19.09 (niedziela) godz. 10.00 “Beit Olam – Dom Wieczności. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie”, przewodniczka: A. Jodłowiec- Dziedzic

Propozycja spaceru po Nowym Cmentarzu Żydowskim znajdującym się przy ulicy

Miodowej. Podczas spaceru będzie można posłuchać o zmieniających się w ciągu wieków zwyczajach pogrzebowych Żydów, o różnych formach żydowskich nagrobków (macewa, ohel) i symbolicznych przedstawieniach, które na nich występują. Uczestnicy spaceru przejdą po cmentarzu szlakiem spoczywających tu Krakowian, którzy wpłynęli na gospodarkę miasta, politykę, kulturę, naukę (Tadeusz Epstein, Józef Sare, Ozjasz Thon, Adolf Gross, Maurycy Gottlieb, Jonatan Warschauer, Ignacy Krieger, Jerzy Gert, …).

UWAGA: dla uczestników spaceru płci męskiej – przy wejściu do synagogi i na cmentarze będzie obowiązywać nakrycie głowy. Do synagogi obowiązują maseczki.

Zbiórka: przed wejściem na nowy cmentarz, ul. Miodowa 50
Czas trwania: 2 godz

25.09 (sobota) godz.16.00 Planty, historia i pomniki”, przewodniczka: Anna Stalmach

Planty – park założony na linii zburzonych murów obronnych Krakowa, zielony pierścień otaczający historyczne centrum, miejsce wypoczynku i spacerów dla mieszkańców miasta. Z czasem Planty ozdobione zostały pomnikami. Zewnętrzny i wewnętrzny pierścień to „magiczna granica krakowskich światów” z ciekawą  architekturą i jeszcze bardziej interesującymi mieszkańcami.

Miejsce zbiórki: Pomnik Floriana Straszewskiego

Czas trwania 2 h

26.09 (niedziela) godz.10.00 Śladami Emancypantek” przewodniczka Agnieszka Kuźma.

To jeden ze spacerów, który przybliża Kobiece Oblicze Krakowa. W czasie zwiedzania dowiemy się, gdzie kobiety umawiały się na demonstracje, w którym zakładzie zorganizowano pierwszy żłobek, i gdzie mieściło się słynne „Baraneum”. Ponadto dowiemy się, jakie stanowisko w sprawie kształcenia kobiet zajęli dr Ludwik Rydygier i Henryk Jordan. Zobaczymy dom, w którym mieściła się Czytelni dla Kobiet, a także podejdziemy pod gmach I Gimnazjum Żeńskiego. Posłuchamy historii Kazimiery Bujwidowej, Marceliny Kulikowskiej, Marii Turzymy.

Miejsce zbiórki: Rajska 12 (Małopolski Ogród Sztuki)

Czas zwiedzania: 2 godziny

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności