Zdzisław Beksiński – pełna kolekcja w NCK

Od 18 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury będzie dostępna dla zwiedzających czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. W czasie wakacji jest czynna również stała galeria malarstwa Artysty.

Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże.

Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w NCK zwiedzający zobaczą prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

„Nawet kiedy został słynnym malarzem, którego obrazy w latach 70. i 80. Niemal wszystkie znikały z wystaw, nabywane za solenne jak na owe czasy kwoty, nie przestawał rysować. Owszem, bywały okresy intensywniejszego i mniej intensywnego tworzenia na papierze. Zmieniał także techniki i style rysowania. Z wszystkich swoich artystycznych aktywności właśnie w rysunku zademonstrował najszerszą skalę możliwości.”

Więcej informacji: KLIKNIJ TUTAJ

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności