Zakończenie wakacji w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Zakończenie wakacji w Muzeum Inżynierii Miejskiej

W ostatnim tygodniu sierpnia Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na rodzinne spędzanie czasu w przestrzeni miasta i świeżo otwartej muzealnej Strefie Kreatywności. Przez cały tydzień będzie można popołudniami przyjść na warsztaty modelarskie i z budowania futurystycznych miast z wielkich klocków, a w niedzielę odbędzie się spacer tematyczny z profesjonalnym przewodnikiem po Krakowie oraz gra miejska dla całej rodziny.
Informacje na temat zasad uczestnictwa w wydarzeniach znajdziecie na www.mim.krakow.pl. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje  wcześniejsza rezerwacja. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00 telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl.

reklama

Program „Zakończenia wakacji w MIM”:

reklama

MODELowe zakończenie Wakacji, 24-27 sierpnia, wtorek – niedziela, godz. 16:00 – 18:00

Ostatni wakacyjny tydzień to czas na specjalne spotkania w Strefie Kreatywności MIM. Od wtorku do niedzieli Muzeum zaprasza rodziców i opiekunów z dziećmi nie tylko na zabawę z mega klockami, ale także na warsztaty modelarskie. Młodzi konstruktorzy wykonają drewniane modele zwierząt oraz pojazdów z różnych epok, a wykonane prace będą mogli zabrać do domu. Następnie wspólnie z edukatorem stworzą mega-konstrukcję z wyjątkowych dużych klocków.
To ostatnie dni przed rozpoczęciem intensywnej nauki w szkołach – spędźmy je razem na świetnej zabawie w Muzeum Inżynierii Miejskiej!

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-14 lat wraz z rodzicem / opiekunem.
Ilość uczestników: max 20 osób

29 sierpnia, niedziela, godz. 12:00 – spacer „W zdrowym ciele… – medycznym szlakiem”

Medycyna była jednym z trzech wydziałów założonego w 1364 r. w Krakowie uniwersytetu. Prawdopodobnie oprócz profesora medycyny reprezentował go także profesor astronomii, który wykładał astrologię będącą przez długi czas nieodłączną częścią medycyny. Co ciekawe na początku wszystkie zajęcia odbywały się na zamku na Wawelu. Po odnowieniu Akademii jedną z największych postaci XVI w. stał się jej rektor lekarz i historyk Maciej z Miechowa (1457-1523), który za swoje zasługi nazwany został polskim Hipokratesem. Gdzie więc, jeśli nie w Krakowie, odbywać się powinien spacer przybliżający historię polskiej medycyny?
Inżynierię i medycynę wiele łączy; obie dyscypliny polegają na rozwiązywaniu problemów przy użyciu wiedzy, doświadczenia, a także intuicji. Obie też często proponują rozwiązania zanim jeszcze pewne zjawiska zostaną do końca wyjaśnione i udowodnione w sposób naukowy. Różne to bywały rozwiązania, niektóre z nich zupełnie nas dziś zadziwiają.
Zapraszamy na spacer szlakiem balwierzy, cyrulików, medyków, chirurgów, szlakiem upuszczanie krwi, medycznych zabiegów katowskich i lewatyw. Historia krakowskiej medycyny.

Prowadzenie: Wojciech Zabielski
Spacery przygotowane i prowadzone przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie pozwalają na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi związanych z inżynierią miejską i nauką. Idąc ulicami miasta odkrywać będziemy tajemnice i rozwiążemy wiele zagadek z przeszłości.

Zbiórka uczestników na dziedzińcu Muzeum. Spacer potrwa około 2,5 godziny. Zakończy się przy kościele Dominikanów

29 sierpnia, niedziela, godz. 13:00 – Gra miejska SPINGO – „ENERGETYKA Wolfram – W”
Czy zastanawiacie się dlaczego gra nosi nazwę W – Wolfram? Trasa dotyczy energetyki, a wolfram stosowany jest jako dodatek stopowy do wysokogatunkowej stali. To z jego stopów sporządza się elektrody lamp elektronowych i rentgenowskich, a także włókna żarowe w znanych nam dobrze żarówkach. Gra polega na odkrywaniu ciekawostki związanych z energetyką w naszym mieście, podczas przejścia Krakowskim Szlakiem Techniki. Wśród zadań na trasie gry znajdują się różne zagadnienia związane z żarówkami, elektrowniami, a także z polskimi elektrykami.
Uczestnicy gry otrzymają przygotowane pakiety do gry zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli.
Jeden zespół może liczyć maksymalnie 4 osoby.
Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Partnerem wydarzenia jest PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, właściciel krakowskiej elektrociepłowni, która jest największym producentem ciepła i energii elektrycznej dla miasta. Wytwarza ponad 70% ciepła dostarczanego mieszkańcom Krakowa. Ciekawostka: w elektrociepłowni w jednym procesie technologicznym – zwanym kogeneracją – produkowane jest ciepło oraz energia elektryczna.

Więcej informacji na www.mim.krakow.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności