W tych miejscach będzie kręcony film w Krakowie

Do połowy września w Krakowie realizowane będą zdjęcia do filmu fabularnego Parada Serc i Figurant. Na potrzeby zabezpieczenia planów zdjęciowych, realizowanych przy współpracy z Miastem Kraków, KBF i Krakow Film Commission, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowych zmian organizacji ruchu.

„Kraków regularnie potwierdza, że jest szczególnie zaprzyjaźniony z filmem i środowiskiem filmowym” – mówi Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa. – „Koronawirus uderzył mocno w branżę produkcji audiowizualnych i filmowych. Wstrzymano zdjęcia do wielu produkcji. Na szczęście filmowcy, producenci i aktorzy wrócili już do pracy do Krakowa, dzięki czemu nasze miasto ponownie zagości na wielkim ekranie”.

Parada serc to komedia romantyczna z silną postacią głównej bohaterki. W ekranizacji nie zabraknie wielkich zaskoczeń, emocji i wzruszeń. Źródłem humoru będzie przede wszystkim przełamywanie licznych warszawsko-krakowskich stereotypów. Film przedstawia losy kobiety pracującej w stolicy w branży medialnej oraz krakowskiego artysty samotnie wychowującego syna. Chłopiec jest jednym z głównych bohaterów filmu, a jego szkolne perypetie są jednym z ważniejszych wątków scenariusza. Film stara się odpowiedzieć na następujące pytania: Czy „tupeciara ze stolycy” i „artysta z Krakówka” mają szansę na udany związek? Czy realna fascynacja okaże się silniejsza niż uprzedzenia oparte na obiegowych mitach? Czy możemy znaleźć miłość tam, gdzie szukamy czegoś zupełnie innego? Czy miłość nas zmienia, czy raczej odkrywa nasze prawdziwe ja?

Figurant to opowieść o esbeku, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. Fabułę oparto na faktach, które nie są powszechnie znane. Wojtyła jest katalizatorem działań głównego bohatera, ale przez cały czas pozostaje w tle, nigdy nie widzimy go z bliska. Film tento przede wszystkim psychologiczny portret człowieka żyjącego w wyizolowanym świecie tajnych służb i inwigilacji. Między esbekiem Budnym, a nieświadomym jego istnienia biskupem (nigdy nie stanęli twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna. Produkcja jest tegorocznym Laureatem Konkursu Funduszu Filmowego w Krakowie, a za reżyserię odpowiada Robert Gliński.

„Kraków ponownie zagra w filmie!” – mów Izabela Błaszczyk, Dyrektorka KBF. – „W naszym mieście jest wielu specjalistów związanych z branżą: reżyserów, scenarzystów, firm castingowych. Wszyscy czekaliśmy na moment, kiedy znów będziemy mogli kręcić filmy w Krakowie. Wiemy już, że planowanie w systemie kilkuletnim nie ma racji bytu – pandemia koronawirusa bardzo zmieniła rynek produkcyjny. Teraz działamy tu i teraz i chcemy jak najczęściej promować Kraków dzięki produkcjom filmowym”.

„Obydwa te projekty to duże wyzwanie logistyczne dla ekipy filmowej, ale również dla nas jako osób odpowiedzialnych za pomoc w ich realizacji na terenie Miasta. Jestem jednak pewny, że dzięki dobrej współpracy uda się je przeprowadzić bez większych problemów. Nadmienić można jeszcze, że jeden z nich jest laureatem tegorocznej edycji Funduszu Filmowego w Krakowie, którego operatorem jest KBF” – mówi Dariusz Nosal, Kierownik Krakow Film Commission.

Realizacja filmu Parada serc zaplanowana jest w dniach od 28 sierpnia do 16 września 2021 roku. Plany filmowe będą ulokowane min. na placu Na Groblach, Bulwarze Czerwińskim oraz Inflanckim, kopcu Krakusa, Plantach w pobliżu Barbakanu, ul. św. Agnieszki, ul. Reymonta, parku Jordana, ul. Meiselsa, placu Nowym, placu Wolnica.

Na potrzeby zabezpieczenia planów filmowych konieczne będzie wprowadzenie tymczasowych zmian organizacji ruchu polegającej na czasowym wstrzymaniu ruchu oraz czasowym wyłączeniu miejsc parkingowych w określonych lokalizacjach. Informacje dotyczące utrudnień będą dystrybuowane w zakresie poszczególnych lokalizacji z odpowiednim wyprzedzeniem.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności