W Krakowie odbędzie się piknik wojskowy

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza do udziału w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego oraz na piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w 1923 r. na pamiątkę zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą trzy lata wcześniej. W 1950 r. władze komunistyczne zmieniły datę święta na 12 października (Dzień Wojska Polskiego obchodzono odtąd w rocznicę bitwy pod Lenino z 1943 r.). W 1992 r. 15 sierpnia ponownie stał się dniem, w którym honoruje się tradycje polskiego oręża.

Program:

Święto Wojska Polskiego, Kraków, 15 sierpnia 2021

godz. 10.00-11.15 – msza święta w katedrze wawelskiej

godz. 11.30 – złożenie kwiatów pod Krzyżem Katyńskim na pl. o. Studzińskiego

godz. 12.00-13.00 – uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki (podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, apel pamięci, przemówienia, złożenie wieńców)

Piknik wojskowy w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul. Poselska 3, godz. 13.00-19.00

Atrakcje na pikniku:

  • Stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych z Garnizonu Kraków i Kraków-Balice, prezentujące broń i wyposażenie, a także charakterystykę służby wojskowej
  • Stoiska edukacyjne Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz wystawy stałe i czasowe (zwiedzanie z przewodnikiem)
  • Mobilny punkt edukacyjny krakowskiego IPN (gry, wydawnictwa, materiały promocyjne), prezentacja wystawy „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”, pokaz umundurowania i uzbrojenie polskich formacji wojskowych z lat 1918-1920 (GRH KuK Sturmtruppen), quizy na aplikację Action Track
  • Rekonstrukcja historyczna PGRH „Błyskawica” pt. „Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała”

Organizatorzy: 

Wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie, Muzeum Archeologiczne i Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Małopolski. Współorganizator Wojsko Polskie.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności