Szpital Uniwersytecki w Krakowie apeluje

Twoja krew ratuje życie! Oddaj ją i wspomóż pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego. Miesiące wakacyjne, to okres wzmożonego zapotrzebowania na krew.

Z jednej strony czas urlopowy zmniejsza aktywność krwiodawców, z drugiej trudności przysparza aktualna sytuacja epidemiologiczna. Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wspiera działania Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie w rozpowszechnianiu idei honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiu znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego również zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o osobiste oddawanie krwi, a także zachęcanie do tego rodzin i krewnych pacjentów – czytamy w komunikacie szpitala.

Osoby zainteresowane oddaniem krwi będą mogły to zrobić już 4 sierpnia, w godzinach od 9:00 do 14:00 w specjalnym krwiobusie (mobilnym punkcie poboru krwi), który zaparkuje na parkingu przed budynkiem Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego (ul. Jakubowskiego 2).  Prosimy o wcześniejsze zapisy (do dn. 03.08. br.) pod nr. tel. 12 400 12 57 lub 12 424 74 35.

Kto może oddać krew?

Osoby od 18 do 65 roku życia:

  • które ważą co najmniej 50 kg,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli:

  • nie mieć objawów przeziębienia,
  • nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów. W tym dniu należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności