Policyjny dron w akcji. Zobaczcie nagranie

4 sierpnia policjanci na „Zakopiance” prowadzili działania przy użyciu drona.

Kontrolowany był odcinek z Krakowa do miejscowości Głogoczów.

Na tej trasie w okresie wakacyjnym jest bardzo duże natężenie ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które to podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem  w trosce o bezpieczeństwo tych niechronionych użytkowników drogi.

Policjanci przy użyciu drona, ujawniali w szczególności wykroczenia kierujących polegające na wyprzedzaniu i omijaniu pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Podczas dwugodzinnej akcji ujawniono 25 tego typu naruszeń. Wyprzedzanie i omijanie pojazdów bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych jest bardzo niebezpiecznym manewrem w ruchu drogowym. Jest jedną z dominujących przyczyn powstawania groźnych wypadków drogowych w tych miejscach. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Chcąc ograniczyć nieprawidłowe zachowania kierujących, policjanci podczas działań starali się także edukować i uświadamiać tych uczestników ruchu drogowego na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie jak  i innych. Przypominali także, że obowiązujące od 1 czerwca br. przepisy określają zachowanie kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Ma on zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi korzystając z przejścia dla pieszych muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Zobacz również:

Tragiczny wypadek na al. Bora-Komorowskiego [zdjęcia] KLIKNIJ

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności