Policja podsumowała sobotnie zabezpieczenie Marszu Równości [zdjęcia]

Miniona sobota dla policjantów będących tego dnia w służbie na terenie Krakowa upłynęła pod znakiem licznych zabezpieczeń zgromadzeń publicznych odbywających się w centrum miasta, podczas których funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo ich uczestników. Wszystkie zgromadzenia miały spokojny przebieg. Policjanci działali głównie w Rynku a także wzdłuż trasy przemarszu uczestników.

Około godziny 16:50 przy al. Krasińskiego w pobliżu krakowskich Błoń rozpoczęło się najliczniejsze tego dnia zgromadzenie, zgłoszone przez organizatorów Marszu Równości. Jego uczestnicy przeszli ulicami Krakowa kierując się w stronę mostu Dębnickiego, mostu Grunwaldzkiego, a następnie ul. Dietla i ul. Stradomską w kierunku Rynku Głównego. Następnie wszyscy biorący udział w zgromadzeniu przemaszerowali ul. Szewską, ul. Podwale i ul. Piłsudskiego by o 21.00 zakończyć imprezę masową w punkcie jej rozpoczęcia. W tym czasie na trasie przejścia Marszu Równości odbyło się jeszcze 8 równoległych zgromadzeń publicznych, wśród których znaleźli się między innymi przeciwnicy społeczności LGBT.

Z uwagi na to, że uczestnicy mogli być nastawieni w stosunku do siebie antagonistycznie, przemarsz odbywał się w asyście policjantów, którzy dbali o to, aby nie dopuścić do konfrontacji między ich uczestnikami. Oprócz funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Oddziału Prewencji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie w działaniach udział wzięli także policjanci z innych małopolskich jednostek. W sobotnie działania zaangażowani zostali funkcjonariusze z krakowskich komisariatów, policjanci kryminalni, przewodnicy psów służbowych, technicy kryminalistyki, oraz funkcjonariusze krakowskiej „drogówki’’.

Trwające kilka godzin zgromadzenia przebiegły bez incydentów. Policjanci nałożyli jedynie 5 mandatów karnych na sprawców wykroczeń w ruchu drogowym. Dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu sobotnich zgromadzeń każdy mógł wyrazić poglądy bez obawy o swoje bezpieczeństwo. W sumie w zabezpieczeniu udział wzięło blisko 600 policjantów.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności