Oszukali ponad 1400 osób

Kilka dni temu policjanci z Krakowa zatrzymali dwie osoby, które przez internet oszukały ponad 1400 osób z całej Polski. Osoby, które zostały oszukane, wysyłały SMS Premium w zamian za możliwość z korzystania z ulubionej strony internetowej. Strona ta jednak, po opłaceniu nie była dostępna.

Sprawcy wyszukiwali wygasające domeny internetowe, a następnie dokonywali ich wykupienia, jak również zamieszczali pod wskazanym adresem strony internetowej komunikat o konieczności przejścia tzw. „polityki antyspamowej” . Niczego nie spodziewający się użytkownicy, aby otrzymać dostęp do swojej ulubionej, niegdyś darmowej, strony internetowej, musieli wysłać dwa SMS-y każdy w kwocie 30,75 zł brutto. W rezultacie pokrzywdzeni, którzy przeszli pozytywnie obydwa etapy polityki antyspamowej, przekierowywani byli na archiwalne pozbawione funkcjonalności kopie stron www, w postaci tzw. zrzutów migawkowych  bądź do funpage’ów na portalu Facebook.  W związku z niewielką stratą finansową osoby oszukane nie zgłaszały  sprawy  na policji, a bazujący na tym mechanizmie oszuści mogli oszukać nawet kilka tysięcy osób. W ten sposób na ich konta wpływały dziesiątki tysięcy złotych.

Na trop oszustów wpadli policjanci z KWP Kraków. Na podstawie indywidualnych działań operacyjnych ustalili zakres procederu, modus operandi sprawców oraz dotarli do ponad 1400 oszukanych osób.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności