Nowoczesny samochód dla policjantów. Ma platformę szturmową [zdjęcia]

Małopolscy policjanci rozpoczęli eksploatację pojazdu z platformą szturmową na bazie Toyoty Hilux 6×6.

Zakup Toyoty Hilux był efektem współpracy pomiędzy strażakami a małopolskimi policyjnymi kontrterrorystami w ramach projektu „Skuteczni razem – SPKP z PSP przeciwko zagrożeniom terrorystycznym”. Pojazd wykorzystywany jest przez Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Krakowie i Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 6 Komendy Miejskiej Państwowej Staży Pożarnej w Krakowie, której specjalizacją jest ratownictwo chemiczno-ekologiczne.

Celem projektu było zwiększenie zdolności do skutecznego i efektywnego reagowania na ataki terrorystyczne i zagrożenia CBRN-E w celu ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i przestrzeni publicznej. W razie aktu terroru i zagrożenia chemicznego, biologicznego, czy radiologicznego, służby powinny odpowiednio współpracować i działać w sposób skoordynowany.

Zakupiony pickup poddany został głębokiej przeróbce, Na Hilux 6×6 zabudowana została rampa szturmowa, z dwoma podnoszonymi niezależnie trapami. Tego typu rampy wcześniej zostały dostarczone m.in. do JW Grom. Na każdym trapie, w jego tylnej części znajdują się podnoszone, zintegrowane tarcze balistyczne. W trakcie szturmu na rampie może znajdować się do 8 operatorów. Pod rampą zlokalizowany jest kontener do przewożenia wyposażenia szturmowego. W kabinie pojazdu może poruszać się dwóch funkcjonariuszy, za przednimi fotelami znajduje się przedział techniczny z urządzeniami łączności, sygnalizacji itp. oraz wydzielone miejsce na wyposażenie indywidualne.

Na jesień zaplanowano szereg praktycznych szkoleń z PSP– w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności