Kraków planuje bezpłatne szczepienia dla dzieci

Bezpłatne szczepienia na grypę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat – to jeden z projektów uchwały, który został zgłoszony na najbliższą sesję Rady Miasta Krakowa 25 sierpnia – czytamy na stronie Urzędu Miasta Krakowa

Program profilaktyki zachorowań na grypę dla dzieci w wieku 6-60 miesięcy w Gminie Miejskiej Kraków” uzyskał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która jest niezbędna, aby realizować taki projekt w mieście.

Jego głównym celem jest zwiększanie odporności na zakażenia wirusem grypy właśnie w tej grupie. Ważną częścią programu będą także szkolenia dla personelu medycznego na temat tej choroby oraz jej profilaktyki. Program przewiduje także działania informacyjne skierowane do rodziców o roli szczepień dzieci w profilaktyce chorób zakaźnych, ich skuteczności czy powikłań po grypie.

W przypadku przyjęcia programu przez Radę Miasta, zostanie przygotowany konkurs ofert w celu wyłonienia realizatorów i podpisanie umów na szczepienia jeszcze w tym roku. Udział w programie darmowych szczepień będzie dobrowolny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na grypę choruje od 5 do 15 proc. populacji. Zachorowania występują w każdej grupie wiekowej i rocznie mogą obejmować 5-10 proc. osób dorosłych a także 20-30 proc. dzieci.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności