Zapraszamy na patriotyczną lekcję śpiewania

„Kadrówka 1914” – to tytuł 77. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w czwartek, 5 sierpnia, o godz. 19.00 na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Wydarzenie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. W sytuacji pojawienia się w Krakowie zwiększonej liczby zachorowań na COVID-19 impreza zostanie odwołana.

– Tradycyjnie wraz z początkiem sierpnia do Krakowa zawita „Kadrówka”, która 6 sierpnia wyruszy z Oleandrów do Kielc, tak, jak to miało miejsce w pamiętnym 1914 roku. Bój o niepodległość rozpoczęli ludzie zapatrzeni w komendanta Józefa Piłsudskiego, młodzi, pełni nadziei i wiary, że kresem walki będzie upragniona wolna Polska. Ich wysiłki nie poszły na marne i w 1918 roku Polska znów pojawiła się na mapach świata. Świętujemy wspólnie odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zapraszam serdecznie do wspólnego śpiewania! – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W tym roku Lekcja odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia będzie liczyć 250 osób, które zajmą miejsca na krzesłach w odległości 1,5 m. Widownia zostanie odseparowana płotkami od reszty Małego Rynku. Śpiewniki dla 250 osób będą rozłożone na krzesłach. W tym roku nie przewidziano namiotów ze śpiewnikami. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Organizatorami koncertu piosenek legionowych na Małym Rynku są Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków.

O Krakowskiej Lekcji Śpiewania

Krakowska Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu, polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku krakowski teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.

Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi.

Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.

Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki. Więcej informacji na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.

Fot. Biblioteka Polskiej Piosenki 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności