Wyjaśnienia w sprawie zalania terenu budowy linii KST do Górki Narodowej

W związku z trwającymi od wielu dni intensywnymi opadami deszczu i lokalnymi podtopieniami okolic Górki Narodowej, w wyniku których w zeszłym tygodniu ucierpiał plac budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju Zarząd Inwestycji Miejskiej wydał oświadczenie:

„Poza niespotykaną do tej pory intensywnością opadów deszczu, bezpośrednią przyczyną zaistniałej w zeszłym tygodniu sytuacji była niedrożna studzienka kanalizacyjna, która została wybudowana przez jednego z deweloperów, powyżej placu budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Woda, zamiast zostać przyjęta przez instalację, wdarła się na elementy konstrukcji oporowej wybudowanej przez wykonawcę miejskiej inwestycji, a następnie przedostała się na teren niżej położonych nieruchomości przy ul. Marczyńskiego. Mając na uwadze doraźne zabezpieczenie placu budowy oraz nieruchomości sąsiadujących, wykonawca linii KST podjął natychmiast działania, by zminimalizować spływ wody wydostającej się z niedrożnej studzienki.

Doraźnie działania nie rozwiążą jednak problemu, jakim jest wspomniana studzienka kanalizacji deszczowej. Problem z wadliwie działającą instalacją wykonaną w ramach inwestycji mieszkaniowej był już wcześniej zgłaszany do dewelopera, a także do odpowiednich służb miejskich. Również w dniu, gdy doszło do zdarzenia, zarówno wykonawca inwestycji, jak i nadzorujący budowę Zarząd Inwestycji Miejskich ponownie zgłosili problem nieprawidłowo działającej instalacji przeciwdeszczowej do dewelopera i odpowiednich służb. Mamy nadzieję, że zostaną podjęte działania, by nie dopuścić w przyszłości do podobnej sytuacji.

Jednocześnie zapewniamy, że infrastruktura powstająca w ramach budowy linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej będzie wyposażona we wszelkie przewidziane przepisami budowlanymi instalacje przeciwdeszczowe. Ich celem będzie przejęcie wód opadowych, by nie dopuścić do zalania zarówno linii tramwajowej, jak i okolicznych nieruchomości.

Łukasz Szewczyk

Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie”

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności