Nieoczywiste rzeczy, o których należy pamiętać podczas remontu

Artykuł sponsorowany

Remont domu czy mieszkania to działanie wieloetapowe, które jest niemałym wyzwaniem organizacyjnym. Gdy szykujemy się do remontu, zwykle myślimy o budżecie oraz zmianach jakie chcemy wprowadzić. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto też pomyśleć o kilku mniej oczywistych aspektach remontu, dzięki którym wszystko przebiegnie dużo sprawniej.

Zgromadzenie potrzebnych materiałów na czas

Każdy, kto przeprowadza remont musi być świadomy, że nie da się kupić od ręki wszystkich płytek, drzwi zewnętrznych czy podłóg. Warto zatroszczyć się o to odpowiednio wcześnie, tak aby ekipa remontowa nie musiała czekać na farbę, elementy oświetleniowe czy co gorsze na decyzję inwestora, który jeszcze do końca nie wie, jaką chce mieć podłogę.

Zdjęcia przewodów i instalacji

Gdy prowadzimy nowe instalacje, zanim je zamaskujemy, powinniśmy koniecznie zrobić zdjęcia, dzięki którym będzie wiadomo, jak one biegną. Wykonawcom remontu często wydaje się, że będą pamiętać, gdzie co było. Tymczasem za kilka lat może powstać problem, gdy zechcemy wiercić otwory pod nowe półki albo zdarzy się wyciek i nie bardzo będziemy wiedzieli, skąd on pochodzi. Robienie zdjęć i rysunków z wymiarami to przejaw zapobiegliwości, który może okazać się pomocny w przyszłości.

Bądź przygotowany na to, że wystąpią nieplanowane wydatki

Remont zawsze kosztuje więcej niż zakłada się na wstępie. Problem w tym, że różnica często jest na tyle duża, że trzeba robić bardzo nierozsądne oszczędności. Z całą pewnością nie warto kłaść tańszej podłogi w kuchni, bo stanie na niej zabudowa kuchenna i za kilka lat będzie trudno taką podłogę wymienić. Lepiej od razu położyć droższą i solidną. Niedoszacowania w budżecie wynikają po części z tego, że zawsze coś się uszkodzi albo kupimy produkt, który nie pasuje do danego wymiaru. Nie jest czymś nadzwyczajnym, że przy remoncie pęknie płytka, wylejemy farbę albo źle dotniemy boazerię. Możemy też błędnie oszacować wydajność gruntu czy zaprawy, co skutkuje zakupem kolejnego opakowania.

Zabezpiecz sprzęt

Gdy wykonujemy remont samodzielnie musimy zatroszczyć się o wszelkie narzędzia. Jeśli jednak remont wykonuje ekipa zwykle zakładamy, że będą mieli wszystko ze sobą. Warto jednak być zapobiegliwym i zgromadzić wszystko, co może być potrzebne, aby nie było dodatkowych przestojów w pracach. Dobrym przykładem są przedłużacze do prądu, które można kupić z wysyłką na https://www.morele.net/. Jest to bardzo dobry sklep, w którym znajdziemy także wiertarki i inne elektronarzędzia przydatne podczas remontu.

Zastanów się, jak rodzina będzie funkcjonować w czasie remontu?

Remont lokalu zamieszkałego jest zawsze trudnym doświadczeniem. Jeśli zatrudniasz ekipę, dobrze jest całą rodzinę wysłać na wakacje. Niestety bywają remonty dużo dłuższe i trzeba w tym czasie jakoś funkcjonować. Niektórzy decydują się przenieść do hotelu, do rodziny albo do wynajmowanego mieszkania. Jeśli jednak rodzina musi pozostać w remontowanym mieszkaniu to warto prace wykonywać etapami, tak aby zawsze było co najmniej jedno pomieszczenie nadające się do pełnego użytku. Na ten czas dobrze jest też zapewnić sobie zewnętrzne wyżywienie w postaci cateringu czy dań z dowozem. Jeśli w domu mieszkają zwierzęta można poprosić kogoś z rodziny o zaopiekowanie się nimi albo oddać je do hotelu dla zwierząt.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności