IS-Wireless: Pierwsza sieć 5G oparta na polskiej technologii zostanie uruchomiona w Krakowie

Rusza budowa pierwszej sieci 5G opartej na polskiej technologii. Już wkrótce sieć nowej generacji będzie wykorzystywana przy projektach związanych z robotyzacją i automatyzacją, które realizowane są w Krakowie. Za tym pionierskim wdrożeniem stoi firma IS-Wireless. Polski dostawca rozwiązań sieciowych 5G poinformował, że podpisał umowę w tej sprawie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom.

Podpisane porozumienie dotyczy zbudowania sieci kampusowej 5G. Cała infrastruktura telekomunikacyjna powstanie w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry w ASTOR Robotics Center. To miejsce wybrane nieprzypadkowo. Inkubator Deutsche Telekom AG wspiera tu polskie i europejskie startupy oraz firmy telekomunikacyjne, realizując wraz z partnerami, w ramach Digital Innovation Hubu hub4industry, projekty związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji. Polska sieć 5G ma pomóc w rozwoju tych programów. Jak informuje prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk, do tego pierwszego wdrożenia dojdzie w najbliższych tygodniach. – Jeszcze tego lata rozpocznie się w Krakowie pilotaż sieci 5G zbudowanej w oparciu o naszą autorską technologię. Będzie to rozwiązanie dedykowane do pracy w sieciach kampusowych, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb wynikających z zastosowań w Przemyśle 4.0 – zapowiada prezes firmy. – To także ważny moment dla rozwoju sieci 5G w Polsce. Jest to bowiem nasze pionierskie wdrożenie i tym samym początek budowy sieci piątej generacji w oparciu o nasze krajowe rozwiązania. Wspólnie z Hubraum zaczniemy od realizowania zadań testowych, które pokażą możliwości technologiczne rozwiązania zaproponowanego przez naszą firmę – mówi Sławomir Pietrzyk.

Dzięki modelowi otwartemu, krakowska sieć będzie jedną z bezpieczniejszych

Sieć 5G, która kompleksowo zostanie zbudowana przez IS-Wireless, powstanie w oparciu o model otwarty, tzw. Open RAN. To najnowszy trend w budowie sieci 5G, który jest wdrażany w wielu miejscach na świecie. Na znaczeniu zaczyna zyskiwać także w naszym kraju. Jak zaznacza IS-Wireless, w odróżnieniu od modelu klasycznego, pozwala uczestniczyć w procesie budowy sieci znacznie większej liczbie podmiotów. – Tym samym to szansa dla rozwoju innowacyjnych firm, jak nasza. Do tej pory rynek był zdominowany przez kilku największych graczy. Dziś to się może zmienić – zauważa Sławomir Pietrzyk. Jak podkreśla model otwarty, w którym zostanie zbudowana także krakowska sieć 5G, zapewni jej również wyższy poziom cyfrowego bezpieczeństwa. – W modelu tym sieć funkcjonuje w oparciu o otwarte standardy i nie jest uzależniona od jednego dostawcy. Nasze rozwiązanie spełnia wszystkie zalecenia bezpieczeństwa tak jak u klasycznych dostawców, a na dodatek musi odpowiadać na zalecenia zdefiniowane przez organizacje takie jak O-RAN Alliance czy ETSI. Ponadto fakt, że jest ono oparte o otwarte standardy sprawia, że o wiele łatwiej je kontrolować niż w przypadku typowego dla obecnych graczy podejścia „czarnej skrzynki” – przekonuje prezes IS-Wireless.

5G od polskiej firmy wesprze działalność Fabryki Przyszłości

Sieć zbudowana w partnerstwie z Hubraum będzie składać się z części radiowej zbudowanej w architekturze Open RAN dostarczonej przez IS-Wireless oraz części szkieletowej 5G Core od T-Mobile. Korzystać z niej będą mogli wszyscy odwiedzający krakowski showroom hub4industry. To przestrzeń dla przedsiębiorców, zaprojektowana przez ekspertów i praktyków nowych technologii z firm ASTOR i Hubraum. Demonstruje kluczowe obszary tzw. Fabryki Przyszłości, czyli nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

– Misją Hubraum jest wspieranie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz tworzenie infrastruktury, która pomaga w rozwijaniu produktów przyszłości. Dzięki know-how dostarczanym przez ekspertów z T-Mobile mogliśmy utworzyć miejsce przyjazne startupom korzystającym z technologii 5G. Fabryka Przyszłości pozwala nie tylko na prowadzenie testów oraz pracę przy technologiach Edge Computing czy Campus Network, ale również zwiększanie świadomości nt. Przemysłu 4.0 – opowiada Wojciech Pawlak, ekspert technologiczny Hubraum. – Już dzisiaj możemy pochwalić się kilkoma rozwiązaniami, które działają, dzięki naszej współpracy. Jest to między innymi Indoorway, pozwalający na śledzenie i zrozumienie ścieżek, którymi poruszają się pracownicy i wszelkie maszyny na terenie fabryk. Optimatik, pracujący nad rozwiązaniami nawigacyjnymi oraz automatyzacją procesów zachodzących na halach produkcyjnych. Trzecim z nich jest Cthings, który rozwiązuje problemy z urządzeniami przemysłowymi, dbając przy tym o bezpieczeństwo pracowników i robotów, wszystko to oparte jest na integracji maszyn z siecią 5G. Obecność w projekcie Digital Innovation Hubu hub4industry pozwala nam na współtworzenie ekosystemu organizacji chcących korzystać ze wszystkich zalet dostarczanych przez technologie Campus Network – dodaje.

– Bardzo się cieszymy, że kolejne firmy chcą pokazywać swoje rozwiązania w naszym showroomie – nie w sali szkoleniowej, nie w sali hotelowej, ale w hali przemysłowej, która żyje i wciąż się zmienia – mówi z kolei Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. Przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym, który jest liderem Digital Innovation Hubu hub4industry. – Zapraszamy wszystkich przedsiębiorców, którzy planują wprowadzić zmianę w swojej firmie i chcą przekonać się na żywo, jak ta zmiana może wyglądać. Pokazujemy to tutaj wszystko na konkretach – zaznacza.

Wdrożenia polskiego 5G nie tylko w Polsce

Krakowska sieć kampusowa 5G będzie pierwszym tego typu wdrożeniem opartym o rozwiązania polskiej firmy. IS-Wireless zapowiada kolejne jeszcze w tym roku. Sławomir Pietrzyk przyznaje, że jego firma rozmawia z partnerami nie tylko z terenu Unii Europejskiej, ale także Stanów Zjednoczonych i Azji. IS-Wireless ma ambicje globalne. Plany firmy zakładają przejęcie 5 proc. światowego rynku Open RAN w ciągu najbliższych trzech lat.

Materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności