Botoks – zabieg nie tylko na zmarszczki

Artykuł sponsorowany

Wygładzanie zmarszczek botoksem to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji tych niepożądanych oznak starzenia się skóry. Zmarszczki mimiczne pojawiają się stosunkowo wcześnie – na ich usuwanie decydują się nawet osoby po 20 – 25 roku życia. Botoks idealnie sprawdza się także u osób dojrzałych, u których zmarszczki mimiczne są już dobrze widoczne. Botoks na zmarszczki jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym zabiegiem wygładzającym skórę, jednak to nie jedyne zastosowanie toksyny botulinowej. Jakie jeszcze zabiegi z botoksem mogą być wykonane w gabinecie medycyny estetycznej?

Czym jest botoks?

Botoks to występująca naturalnie toksyna syntetyzowana przez bakterie Clostridium botulinum. Spożycie pokarmu zawierającego tą toksynę prowadzi do wystąpienia ciężkiego zatrucia. Jednak botoks wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej to specjalna, oczyszczona postać toksyny, pozyskiwana w specjalnych warunkach. Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej jest zatem całkowicie bezpieczne dla organizmu. Pojawiają się wątpliwości dotyczące  nadmiernego ograniczenia mimiki twarzy oraz uzyskania efektu maski. Umiejętnie zastosowany botoks hamuje mimikę wyłącznie wybranych mięśni, pozwalając uzyskać naturalny efekt.

Jeśli chcesz wykonać w renomowanej klinice zabieg, który wykorzystuje botoks Warszawa to idealne miejsce – znajdująca się tam klinika Klinika Dr Kuschull oferuje ten i inne zabiegi. A wszystko z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa i pod czujnym okiem specjalistów.

Botoks kontra zmarszczki mimiczne

Botoks idealnie sprawdza się w przypadku zmarszczek mimicznych, zwłaszcza zmarszczek poprzecznych  na czole, lwiej zmarszczki, kurzych łapek. Natomiast w przypadku zaawansowanych, głębokich zmarszczek i bruzd, np. bruzd nosowo – wargowych czy bruzd marionetek lepiej sprawdzi się wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych sprawdza się idealnie zarówno w przypadku pierwszych zmarszczek, pojawiających się u osób młodych, jak i w przypadku zmarszczek bardziej widocznych.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonywane są w Klinice dr Kuschill – Medestetis. Procedura jest krótka, nieskomplikowana i w pełni bezpieczna. W celu wygładzania zmarszczek mimicznych wystarczy ostrzykiwać określone mięśnie mimiczne niewielkimi objętościami toksyny botulinowej. Wszystko trwa zaledwie kilkanaście minut i zazwyczaj nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego skóry, gdyż odczucia bólowe towarzyszące iniekcjom są naprawdę niewielkie. W przypadku czoła zazwyczaj wystarczy 8 – 20 nakłuć, zaś kurze łapki wymagają po 3 iniekcje przy każdym oku. Na zakończenie zabiegu można zastosować okłady chłodzące, a także zaaplikować maść z witaminą K, uszczelniającą naczynka krwionośne.

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów iniekcyjnych, należy pamiętać o zachowaniu higieny w miejscu nakłucia skóry. Przez trzy pierwsze godziny po zabiegu odradza się masowanie i dotykanie twarzy, a także schylanie się. Ma to zapobiec przemieszczaniu się preparatu z miejsc iniekcji. Ponadto w pierwszych dniach po zabiegu odradzane jest spożywanie alkoholu, a także korzystanie z sauny, basenu czy solarium.

Jakie jeszcze zastosowanie ma botoks?

Toksyna botulinowa umożliwia leczenie nadpotliwości. Wystarczy ostrzyknąć toksyną botulinową obszary objęte nadpotliwością. Najczęściej zabieg wykonywany jest w obrębie dłoni i stóp, okolicy czoła czy skóry nad wargami. Botoks działa hamująco na aktywność nerwów wpływających na aktywność gruczołów potowych. Botoks okazuje się być też skutecznym sposobem na leczenie przewlekłych migren, niepoddających się tradycyjnej farmakoterapii. Migrena leczona jest przy pomocy iniekcji botoksu wykonywanych w okolice skroni, czoła, cześć potyliczną i mięśnie karku. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie częstości napadów migrenowych i skrócenie czasu ich trwania; u niektórych pacjentów migreny zostają całkowicie wyeliminowane. Wskazane jest wykonanie serii trzech zabiegów, powtarzanych co 12 tygodni.

Bruksizm to nadmierne zgrzytanie i zaciskanie zębów. Może prowadzić do ścierania szkliwa, nadmiernego napięcia mięśni żuchwy i bólów głowy, a także zwyrodnienia stawów skroniowo – żuchwowych. Dzięki wstrzykiwaniu botoksu w mięśnie żuchwy ograniczone zostaje nadmierne napięcie mięśni, a objawy bruksizmu ustępują.

Jak przygotować się do zabiegu z botoksem?

Nie ma rygorystycznych zaleceń przedzabiegowych. Najistotniejsza kwestią jest ta dotycząca konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, podczas której oceniany jest ogólny stan zdrowia pacjenta i wykluczane są przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Przeciwwskazania te obejmują przede wszystkim zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego, schorzenia autoimmunologiczne, nowotwory, ciąża i laktacja, infekcje skóry na obszarze poddawanym zabiegowi. Wskazane jest ponadto zrezygnowanie ze spożywania alkoholu, a także zażywania leków przeciwzapalnych.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

Efekt wygładzenia zmarszczek zaobserwować można już po około 7 dniach od wykonaniu iniekcji. Średni czas utrzymywania się efektu to 6 miesięcy, po tym czasie można powtórzyć zabieg. Gdy toksyna botulinowa stopniowo przestaje działać, zmarszczki mimiczne stają się na powrót widoczne, przy czym początkowo są bardziej wygładzone niż przed zabiegiem. Jest to efekt spowolnienia ich pogłębiania się, możliwy do uzyskania dzięki zahamowaniu mimiki. Gdy zabieg zostanie powtórzony na tym etapie, wówczas możliwe będzie dalsze spłycenie zmarszczek. Natomiast zaprzestanie terapii doprowadzi do tego, że zmarszczki znów zaczną się naturalnie pogłębiać.

W przypadku leczenia nadpotliwości botoksem zabieg utrzymuje się przez 6 – 12 miesięcy. Bóle migrenowe mogą być złagodzone na wiele miesięcy. Z kolei efekt leczenia bruksizmu utrzymuje się przez 6 – 8 miesięcy.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności