Bezpłatne badania płuc w Krakowie

Kraków to jedna z 36 lokalizacji, których mieszkańcy w tym roku będą mogli bezpłatnie przebadać swoje płuca w ramach programu „Weź głęboki oddech”. W dniach 20-22 lipca 2021 r. na mieszkańców Krakowa czekać będzie wykwalifikowany personel, który bezpłatnie wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Pomimo spadającej liczby palaczy w Polsce, nadal co czwarta osoba regularnie sięga po papierosa – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną zachorowań na nowotwory złośliwe, a przede wszystkim na raka płuca. Jest również podstawowym czynnikiem rozwoju Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach także przyczynia się do pogorszającej się kondycji płuc Polaków. Dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka.

– Szacuje się, że w Polsce na POChP cierpi ok. 2 mln osób. Chorzy kaszlą, odczuwają duszność nawet przy najmniejszym wysiłku i przewlekle wykrztuszanje plwociny. Często nie wiedzą, że rozwija się u nich groźna choroba, która powolnie niszczy ich układ oddechowy, m.in. zmniejszając objętość płuc. Najbardziej narażeni na POChP są nałogowi i bierni palacze, pracownicy przedsiębiorstw z wysokim stężeniem pyłów oraz mieszkańcy regionów występowania smogu. Podstawą w diagnozowaniu POChP jest badanie spirometryczne – wyjaśnia dr hab. n. med. Jan Szczegielniak, Krajowy Konsultant w dziedzinie fizjoterapii i członek Rady Programowej projektu „Weź głęboki oddech”.

Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Badanie jest bezbolesne i trwa ok. 10 minut. Badanie służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Dzięki niemu możemy rozpoznać POCHP, a także określić stopień kliniczny astmy oskrzelowej.

Bezpłatne i bezpieczne badania spirometryczne będą się odbywać w gabinecie medycznym przy ulicy Aleja 29 Listopada 130/270 w Krakowie, między godzinami 10.00 a 16.00. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać przed planowanym badaniem pod numerem telefonu: 795 474 459.

W trakcie każdego badania, na miejscu obecny będzie wykwalifikowany personel medyczny, który wykona badania i udzieli fachowych porad w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego.

Dokładamy wszelkich starań, żeby w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim Pacjentom bezpieczeństwo. W gabinecie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do gabinetu każdy pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie dezynfekował ręce. Zapraszamy pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności