W dniach 12–13 czerwca odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki

W dniach 12–13 czerwca odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki

Pierwszy w tym roku Krakowski Kiermasz Książki odbędzie się w dniach 12–13 czerwca, w godz. 10.00–20.00, na placu św. Marii Magdaleny. Na świeżym powietrzu antykwariusze, księgarze i bukiniści przedstawią najciekawsze okazy ze swoich bogatych kolekcji.

W Krakowskim Kiermaszu Książek weźmie udział 11 wystawców. Podgórska rodzinna księgarnia-antykwariat Szafa Pełna Książek, która po raz trzeci zdobyła Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO w plebiscycie „Wybieramy Księgarnie Roku 2020”, pokaże nowości wydawnicze, książki o profilu historycznym, jak i wydane ponad sto lat temu bibliofilskie rarytasy.

Antykwariat aukcyjny, pracownia introligatorska i wydawnictwo Suszek Books zaprezentuje pod Wawelem rzadkie wydania literatury pięknej, albumy, klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, książki z zakresu nauk humanistycznych, sztuki, rzemiosła, teatru czy architektury.

Dla małych i dużych miłośników opowieści obrazkowych specjalne propozycje przygotuje księgarnia Fankomiks oferująca największy w Krakowie wybór nowych i używanych komiksów – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na stoisku Antykwariatu Hulajpole – urokliwej „dziupli” z książkami z krakowskiego Kazimierza – będzie można znaleźć wydawnictwa z pierwszej połowy XX wieku, literaturę niemiecką i rosyjską, trudno dostępne książki z zakresu filozofii i nauk humanistycznych.

Nie zabraknie również anglojęzycznych słowników, książek biznesowych, pozycji poświęconych historii, literaturze czy designowi, które będzie można znaleźć na stoisku księgarni American Bookstore.

Antykwariat PiBook, który prowadzi działalność stacjonarną przy ulicy Batorego 5, zaprezentuje m.in. klasyki literatury światowej, albumy, stare mapy i pocztówki, a antykwariat 451 stopni wyselekcjonowane, rzadkie tytuły z literatury pięknej – polskiej i zagranicznej, w tym bogatą kolekcję bajek i komiksów zaprojektowanych i ilustrowanych przez wybitnych polskich grafików i rysowników.

Pierwsze wydania, książki przedwojenne, monografie czy publikacje tematyczne poświęcone np. ziołolecznictwu – to specjalność bukinisty Grzegorza Łabudy. Z kolei na stoisku Roberta Gardasa będzie można znaleźć biografie i pamiętniki, publikacje filmowe, teatralne, etnograficzne oraz wydawnictwa poświęcone dziedzictwu i historii Krakowa.

Fundacja Biblioteka Domowa zaprezentuje na placu św. Marii Magdaleny wartościowe merytorycznie publikacje poświęcone literaturze, albumy (również krajoznawcze), wydawnictwa polskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie i angielskie, a także płyty winylowe. W niedzielę 13 czerwca w godz. 16.00-18.00, na stoisku będzie można porozmawiać z historykiem sztuki, dziennikarzem i wielbicielem Krakowa – Andrzejem Nazarem.

Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku, a jego cel to popularyzacja czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców, a także przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Kiermasze organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Kolejne edycje wydarzenia odbędą się 10 i 11 lipca na placu św. Ducha oraz 7 i 8 sierpnia na placu św. Marii Magdaleny.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności