Sytuacja w Małopolsce. Przed nami również niespokojna noc

Uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze, zerwane i uszkodzone dachy – to efekty trąby powietrznej, która po południu przeszła przez Małopolskę. Do godz. 19.30 na terenie naszego województwa Państwowa Straż Pożarna interweniowała ok. 290 razy.

– Chcemy jak najszybciej przekazać środki dla poszkodowanych gmin. Zapewniam mieszkańców, nie jesteście sami – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.5767 odbiorców pozostaje bez prądu, w tym 1400 – z Nowego Sącza, pow. nowosądeckiego.

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa w gminie Korzenna. W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na Sądecczyznę udali się wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz. W Mogilnie odbędzie się sztab kryzysowy.

Powiat nowosądecki

W powiecie nowosądeckim PSP interweniowała 84 razy, głównie do zabezpieczania uszkodzonych dachów i usuwania wiatrołomów.

  • Librantowa (gm. Chełmiec); po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest około 30 dachów na budynkach mieszkalnych i nieoszacowana ilość na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została ranna – uraz nogi.
  • Koniuszowa (gm. Korzenna), około 10 uszkodzonych dachów na budynkach.
  • Brak zasilania trakcji PKP na linii Krynica – Rzegiestów.

Kraków

W Krakowie odnotowano 80 interwencji PSP, głównie przy usuwaniu połamanych konarów drzew i udrażnianiu studzienek, przepustów.

Powiat miechowski

PSP interweniowała 41 razy, zabezpieczając uszkodzone dachy na budynkach (około 15 uszkodzeń) i usuwając wiatrołomów.

Powiat olkuski

W powiecie olkuskim PSP interweniowała 28 razy, głównie do wiatrołomów.

W nocy nad Krakowem spodziewane są kolejne burze z porywistym wiatrem i gradem. Uważajcie na siebie!

Fot. MUW

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności