Morawiecki: „Zapewniam, że nikogo z poszkodowanych nie zostawimy bez pomocy”

Od 30 lat nie było na Podhalu tak strasznego pożaru.

Dziś przyjechałem tutaj, żeby zapewnić, że nikt poszkodowanych nie zostanie bez pomocy i spotkać się z osobami zaangażowanymi w walkę z pożarem. Podziękowałem im za pracę, bo akcja ratunkowa była błyskawiczna. Dziękuję panu wojewodzie Łukaszowi Kmicie, który świetnie prowadził akcję koordynacyjną pomiędzy wszystkimi służbami oraz komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej, jednostkom Ochotniczej Straży pożarnej, żołnierzom Wojska Obrony Terytorialnej i policjantom – mówił premier na brefingu prasowym.

Zapewniam, że nikogo z poszkodowanych nie zostawimy bez pomocy. Przygotowujemy wsparcie bezpośrednie dla mieszkańców, dla rodzin, ale także pomoc państwa polskiego w odbudowie budynków. Trzeba również wesprzeć rolników w zakupie zniszczonego sprzętu rolniczego – zaznaczył Morawiecki

Małopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że uszkodzonych zostało 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin (około 110 mieszkańców). W gaszeniu pożaru uczestniczyły znaczące siły i środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 107 zastępów, 400 strażaków i druhów z 9 powiatów. Poszkodowanych zostało 9 osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Aktualnie w szpitalu pozostaje jedna osoba.

Dyspozytor medyczny zadysponował 5 karetek, 5 zespołów transportowych oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na miejscu został utworzony punkt medyczny, w którym pracowała również Zintegrowana Służba Ratownicza z Oświęcimia. W akcji uczestniczyło około 100 funkcjonariuszy policji, których część zadań polegała na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Dla poszkodowanych zostały natychmiast przygotowane miejsca w jednym z pensjonatów, gdzie mogli skorzystać z noclegów wszyscy jednak skorzystali ze schronień udostępnionych przez znajomych i bliskich. Na miejscu uruchomiono także mobilny punkt PZU. Poszkodowanym zapewniono również pomoc psychologiczną.

Zniszczenia są znaczące. Poszkodowani mogą liczyć na szeroką pomoc. Mogą to być:

– zasiłki  celowe z tytułu zdarzenia o charakterze klęski żywiołowej – do 6000 zł na rodzinę,

– zasiłki celowe przeznaczone na dofinansowanie kosztów remontu budynku mieszkalnych  od 20 tys. do 100 tys. lub nawet do 200 tys. w przypadku odbudowy domu,

– w przypadku budynków gospodarczych związanych z budynkiem mieszkalnym zasiłek może wynieść do 100 tys. zł. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności