MAN w Niepołomicach zwiększy zdolność produkcyjną i zatrudni docelowo łącznie ponad 2500 pracowników

Firma MAN Truck&Bus SE przy wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji w Małopolsce zainwestuje w rozwój Małopolski 95 mln euro. Dzisiaj w Krakowskim Parku Technologicznym pomiędzy firmą a m.in. wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem oraz wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą zostało zawarte memorandum o współpracy.

Nowy projekt inwestycyjny zakłada przeznaczenie 95 mln euro na rozbudowę, wyposażenie oraz modernizację zakładu w Niepołomicach. Dzięki tym środkom przedsiębiorstwo zwiększy zdolność produkcyjną i zatrudni docelowo łącznie ponad 2500 pracowników.

– Ogłaszana dziś rozbudowa zakładu MAN w Niepołomicach sprawi, że stanie się on prawdziwym kolosem. Inwestycja ta oznacza bowiem setki – a docelowo tysiące – atrakcyjnych miejsc pracy. Oznacza dla niepołomickiego zakładu skok technologiczny i wyższe miejsce w łańcuchach dostaw. Oznacza wreszcie ważny krok na drodze transformacji naszego przemysłu w kierunku nowoczesności, konkurencyjności i efektywności. A to jest moje oczko w głowie i cel jednego z flagowych programów mojego ministerstwa. Otóż nowa Polityka Przemysłowa Polski zapewni nam powrót na ścieżkę trwałego i szybkiego wzrostu gospodarczego po pandemii. Wydarzenie to pokazuje, że w biznesie tak samo jak w życiu liczy się konsekwencja i działanie długofalowe, ale również kluczowe jest to, aby prowadzić grę zespołową – mówi wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin.

– Wojewoda Małopolski dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć działania firmy MAN. Nowe inwestycje to zwiększona zdolność produkcyjna, a to oznacza nowe miejsca pracy dla Małopolan i rozwój gospodarki oraz regionu Małopolski. Liczę na owocną współpracę i dalszy rozwój naszej Małej Ojczyzny. Razem jesteśmy silniejsi i razem możemy wykorzystywać potencjał naszego regionu. Dziękuję wszystkim przedsiębiorcom, którzy stawiają na innowacyjność i wyznaczają sobie ambitne cele. Każda nowa inwestycja w dobie po pandemii ma szczególne znaczenie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rozwój firmy MAN w Niepołomicach zapewnią:

– dostęp pracowników fizycznych do centrum treningowego,

– budowa parkingu dla spedytorów,

– rozbudowa infrastruktury drogowej,

– rozszerzenie publicznego transportu zbiorowego,

– zmodyfikowanie siatki połączeń kolejowych,

– budowa ciągu pieszo-rowerowego,

– zapewnienie możliwości mieszkaniowych dla nowych pracowników,

– zapewnienie bazy możliwych podwykonawców procesów montażowych,

– zapewnienie informacji dotyczącej systemów certyfikowania dla dostawców branży motoryzacyjnej.

– Koncern MAN znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, podejmując kompleksową transformację przedsiębiorstwa, które dyktują nam wyzwania przyszłości. Polska jest dla nas w tym procesie bardzo ważnym krajem – zapewnia Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus SE, odpowiedzialny za produkcję i logistykę.

Decyzja o wsparciu dla MAN Truck jest największą inwestycją w tym roku w ramach Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności