Jak wygląda rynek mieszkań w Krakowie?

Artykuł sponsorowany
Jak wygląda rynek mieszkań w Krakowie?

Rynek mieszkań w Krakowie jest jednym z najprężniej rozwijających się w całej Polsce. Pandemia nie wpłynęła na jego kondycję, a eksperci są zgodni – ceny nadal będą rosnąć.

Rynek mieszkań w Krakowie – doskonała inwestycja

To, jak doskonale funkcjonuje obecny rynek nieruchomości w Krakowie obrazuje fakt, że odpowiada on całości branży mieszkaniowej Słowenii lub Litwy. Pod względem sprzedaży mieszkań Kraków jest obecnie na ósmym miejscu. Jeszcze kilka lat temu sprzedawano tu nie więcej niż 5 tysięcy mieszkań rocznie. Aktualnie liczba ta jest czterokrotnie większa. Blisko 50 procent ze wspomnianych 20 tysięcy mieszkań do odbioru będzie dopiero za dwa-trzy lata.

Liczba ta jest imponująca, a mogłaby być jeszcze większa. Deweloperzy jednak borykają się z problemem, jakim jest brak odpowiedniej przestrzeni do budowy. Kraków jest specyficznie zlokalizowany, a jego rozbudowa jest bardzo trudna. Miasto rozlewa się coraz bardziej, jego granice są przesuwane, pojawiają się problemy z komunikacją. Realizacja inwestycji w centrum Krakowa i jego najbardziej atrakcyjnych dzielnicach jest wyzwaniem administracyjnym i logistycznym. To dodatkowo wpływa na koszt końcowego efektu.

Mieszkanie w Krakowie jest zatem synonimem rewelacyjnej inwestycji – jego wartość na pewno nie będzie spadać, zatem pozostaje rozsądną lokatą dla kapitału. A warto przypomnieć, że oszczędności Polaków oceniane są na ponad bilion złotych leżących na kontach bankowych.

Szukasz mieszkania? A może chcesz sprzedać swoje lokum? Wejdź na gratka.pl

Ceny mieszkań w Krakowie rosną

Jeśli nosisz się z zamiarem kupna mieszkania w Krakowie i liczysz na to, że w najbliższej przyszłości one potanieją, to niestety, ale prawdopodobnie się rozczarujesz. Średnica cena mieszkań w II kwartale ubiegłego roku była prawie o 16 procent wyższa niż w 2019. Mieszkania wyższego i średniego segmentu dopiero wprowadzane na rynek kosztowały nie mniej niż 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Najdroższymi dzielnicami bez wątpienia nadal są modne Podgórze, Zwierzyniec, Grzegórzki i Krowodrza. Centrum i Stare Miasto to tradycyjnie luksusowe dzielnice, w których cena za metr kwadratowy może dobijać nawet do 18 tysięcy.

Nowe możliwości dla potentatów nieruchomości w Krakowie

W ostatnich latach na rynku krakowskim pojawiła się nowość: prywatne akademiki premium. Są one alternatywą dla domów studenckich funkcjonujących przy uczelniach. Są one co prawda atrakcyjne cenowo, jednak pozostawiają wiele do życzenia pod względem standardów. Prywatne akademiki są droższe od „zwykłych”, ale nadal tańsze od mieszkania na wynajem. Nic dziwnego zatem, że powracający po pandemii do miasta uniwersyteckiego studenci zainteresowani są tą opcją.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również skup i odnawianie mieszkań z rynku wtórnego. W krakowskich realiach, w których większość dostępnych mieszkań jest oddanych do użytku już dawno temu, tego typu praktyka ma mocne ekonomiczne podstawy. Firmy specjalizujące się w tzw. flipach przynoszą rekordowe zyski – a okres pandemii wcale nie spowodował stagnacji w tym sektorze. Część osób poszukujących dodatkowego źródła dochodu pozbywała się „starych” i nieużywanych mieszkań, a z kolei kupujących chętnych na zadbaną nieruchomość jest dużo.

Morizon.pl to portal dla takich osób, jak Ty – sprzedających i kupujących sprawdzone nieruchomości. Dotrzyj do tysięcy osób!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności