W Tauron Arenie Kraków będzie mogło się zaszczepić 2 tys. osób dziennie

Dziś uruchomiono punkt szczepień w Tauron Arenie Kraków.

O realizacji Narodowego Programu Szczepień w Małopolsce mówił dziś na briefingu wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W spotkaniu z mediami uczestniczyli również wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig oraz przedstawiciel operatora prowadzącego szczepienia we wszystkich trzech krakowskich Punktach Szczepień powszechnych – dyrektor Miejskiego Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie Łukasz Bartkowicz.

Nawet dwa tysiące szczepień dziennie

– Uruchamiamy 18. Punkt Szczepień Powszechnych w Małopolsce, o największym potencjale. Od początku pandemii zastanawialiśmy się, jak wykorzystać to miejsce do walki z epidemią. Teraz będzie tu miejsce, gdzie dziennie będzie mogło się zaszczepić nawet dwa tysiące osób – Punkt jest dobrze skomunikowany, z dogodnym parkingiem. To już trzeci duży Punkt Szczepień Powszechnych w Krakowie. To niezwykle istotne, bo właśnie tu wielu Małopolan przyjeżdża, aby się zaszczepić. To jest kluczowe z punktu widzenia turystyki i powrotu do normalności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Razem z samorządami realizujemy Narodowy Program Szczepień. Walka z koronawirusem jest naszym wspólnym celem i wspólną odpowiedzialnością. Dziękuję samorządowi Miasta Krakowa za wsparcie tych działań. Razem byliśmy silniejsi w tych najtrudniejszych dla Krakowa chwilach. Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł najbardziej niepokojące dane. 7 kwietnia w krakowskich szpitalach przebywało 1313 osób. Przeszliśmy przez to wspólnie i teraz razem zmierzamy w stronę rzeczywistości niezdominowanej przez koronawirusa. Szczepionki są naszą wspólną przepustką do normalności. Dlatego tak ważne jest uruchamianie kolejnych Punktów Szczepień Powszechnych. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w tym procesie – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Chcę wyrazić wielką radość z powodu, że możemy się tutaj spotkać. Wiem, że wszyscy czekali na uruchomienie tego Punktu. Rzeczywiście jego możliwości są ogromne. Bez trudu jednego dnia można tutaj zaszczepić dwa tysiące osób. Potrzebna była odpowiednia liczba szczepionek. Cieszę się, że zostały one zabezpieczone i Kraków dalej będzie liderem – po Warszawie – wśród wszystkich miejscowości, które zaszczepią swoich mieszkańców – mówi wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

– Punkt Szczepień Powszechnych w Tauron Arenie ma największe możliwości organizacyjne, jeśli chodzi o wykonywanie szczepień. Wskazywane wcześniej dwa tysiące dziennie to tylko stan dziś. Natomiast mamy tak wielkie możliwości organizacyjne, że jesteśmy w stanie szczepić o wiele większą liczbę osób chętnych. Pamiętajmy, że każda zaszczepiona osoba to duży krok, aby wrócić do normalnego funkcjonowania – dodaje dyrektor Łukasz Bartkowicz.

Kraków liderem szczepień w Małopolsce

Przypomnijmy, że wczoraj przekroczyliśmy milion szczepień w Małopolsce. W ciągu ostatniej doby wykonano 32 111 szczepień. Ich łączna liczba w Małopolsce wynosi zatem 1 015 937. W pełni zaszczepionych osób jest  266 192.

– To są informacje bardzo optymistyczne – informacje, które pozwalają nam podejmować dalsze decyzje dotyczące funkcjonowania szpitali – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwięcej szczepień dotychczas wykonano w Krakowie: 429 433. To właśnie Kraków – pod względem liczby wykonanych szczepień – jest drugim po Warszawie miastem wojewódzkim w Polsce. Spośród małopolskich powiatów i miast na prawach powiatu Kraków ma najwyższą liczbę wykonanych szczepień na 1000 mieszkańców: 568. Kolejne dwa powiaty, w których ten wskaźnik jest najwyższy w Małopolsce, to powiat miechowski (480) i miasto Tarnów (309). Najmniej szczepień na 1000 mieszkańców wykonano w powiatach: tarnowskim (161), tatrzańskim (183), wadowickim (186).

Już 18 Punktów Szczepień Powszechnych

Na dziś łącznie uruchomionych Punktów Szczepień Powszechnych jest w Małopolsce 18, w tym trzy w Krakowie:

– Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej – aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 700 szczepień dziennie,

– Hala Sportowa WKS Wawel Kraków przy ul. Podchorążych –  aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 1000 szczepień dziennie,

– Tauron Arena przy ul. Lema – aktualnie deklarowana szacunkowa wydajność: ok. 2000 szczepień dziennie.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności