Szlak Kajakowy w Krakowie

Artykuł partnera

Tak! Kraków od tego roku może pochwalić się pierwszym w historii miasta najprawdziwszym Szlakiem Kajakowym Dłubnia – Nowa Huta! To mieszkańcy Krakowa zdecydowali o powstaniu szlaku kajakowego oddając swoje głosy na projekt do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

Spływ kajakowy Dłubnią

Spływy kajakowe Dłubnią w Nowej Hucie są organizowane już od 5 lat. Wszystko zaczęło się jednak rok wcześniej bo w 2016 roku kiedy to Marcin Pawlik, nowohucki społecznik, rzucił kajak na wody Dłubni i postanowił ją pokonać aż do ujścia jej do Wisły. Okazało się, że ta mikrowyprawa nie tylko przysporzyła idei wielu fanów ale stała się ogromną zachętą dla innych do udziału w takich zorganizowanych spływach kajakowych. Rok później w maju 2017 roku odbył się pierwszy grupowy spływ kajakowy rzeką Dłubnią.

Od tamtego czasu wiele się na rzece zmieniło. Stała się popularnym miejscem aktywnego wypoczynku dla wielu krakowian i odwiedzających nasze miasto turystów. Nawet w okresie pandemii, mimo obostrzeń, braku turystów, kajaki nadal były bardzo popularne.

Szlak Kajakowy Dłubnia – Nowa Huta

Idea utworzenia Szlaku Kajakowego na rzece Dłubni w Nowej Hucie od początku wydawała się intrygująca jak i zarazem szalona. Szlak Kajakowy w Krakowie!? Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. W 2019 roku Marcin Pawlik złożył projekt utworzenia szlaku kajakowego na rzece Dłubni do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Projekt został jednym z tych, które głosami oddanymi przez mieszkańców Krakowa zwyciężyły i tym samym przeszły do realizacji. Pandemia wstrzymała prace o rok jednak dzisiaj można dumnie ogłosić, że Kraków ma swój własny pierwszy szlak kajakowy!

Szlak ma Długość około 6 km. Czas pokonania tego odcinka to około 2-3 godziny. Rzeka Dłubnia to jednak nie mazurskie klimaty a przynajmniej pierwsza część szlaku. To jurajska rzeka z licznymi przewężeniami, bystrzynami i mieliznami. Wybierając się tutaj decydujecie się na najprawdziwszą kajakową przygodę. Przenoska kajaków, powalone drzewo czy brodzenie w rzece nie jest tutaj rzadkością. Dłubnia to „spływów pigułka”.

Poszukując aktywnej przygody w Krakowie nie sposób odmówić sobie Spływu Kajakowego Dłubnią z Nowa Huta Travel.

Kajak + Rower = Przygoda

Kajaki to świetna alternatywa dla roweru… ale rower to też świetny sposób na połączenie go z kajakami. Dłubnia daje taką możliwość. Przyjeżdżając rowerem na start spływu istnieje możliwość przetransportowania go w miejsce zakończenia spływu kajakowego. Tam można z kajaka przesiąść się na rower i kontynuować aktywny dzień. Dla najwytrwalszych proponujemy również Mikrowyprawę Kajakowo-Rowerową Nowa Huta-Niepołomice. To całodniowa przygoda z kajakami i rowerami. Startujemy w Nowej Hucie i spływamy kajakami najpierw Dłubnią, potem Wisłą, aż do Niepołomic. Tam chętni przesiadają się na rowery i przez kąpielisko w Przylasku Rusieckim jak i ognisku przy Dworze w Branicach wracamy do Nowej Huty.

Jest też krótsza wersja: Spływ Kajakowy Wisłą: Przewóz – Niepołomice.

Wypożyczalnia kajaków na Zalewie Nowohuckim

Od zeszłego roku można również popływać kajakami po Zalewie Nowohuckim. To okazja dla wszystkich spróbowania i przełamania strachu przed kajakami na spokojnej wodzie. Zalew Nowohucki jest do tego idealny. Szczególnie polecany dla rodziców, którzy planują spłynąć Dłubnią. Na zalewie można w bezpieczny i kontrolowany sposób sprawdzić jak dziecko czuje się w kajaku.

Czysta Dłubnia

Wraz z ideą spływania kajakiem narodziła się idea opieki i zadbania o czystość „Nowohuckiej Amazonki”. Tak powstała akcja „Czysta Dłubnia” organizowana od samego początku jak tylko kajaki pojawiły się na rzece. Organizuje ją Fundacja Ecotravel, która to powstała również z potrzeby tworzenia atrakcji turystycznych na bazie walorów przyrodniczych dużych miast. Akcja przynosi efekty. Dłubnia przyciąga mieszkańców, którzy czynnie biorą udział w akcjach sprzątania brzegów, rodzinnych biegach Trash Run czy w ramach wydarzeń „Spływanie za Sprzątanie”. Kolejna akcja „Czysta Dłubnia” już w październiku – szczegóły na stronie www.fundacja.ecotravel.pl

Kajakowe plany na przyszłość

Jest Szlak Kajakowy to musi być Stanica! Właśnie ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Znajdziecie tam projekt KRK33 „Stanica Kajakowa Nowa Huta”. To miejsce, gdzie będzie można zrobić sobie przerwę i w połowie szlaku odpocząć. Głosowanie trwa do 14 czerwca. Liczymy na Twój głos!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności