Rachmistrzowie spisowi dzwonią do mieszkańców

Od 17 maja rachmistrzowie spisowi kontaktują się drogą telefoniczną z osobami, które jeszcze nie wypełniły formularza spisowego. W związku z pandemią koronawirusa przeprowadzać będą tylko wywiady telefoniczne i będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.

Tożsamość rachmistrza

Rachmistrz spisowy ma nadany oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający: imię i nazwisko, numer, godło oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić na infolinii spisowej pod numerem telefonu 22 279 99 99 oraz poprzez aplikację dostępną na stronie internetowej rachmistrz.stat.gov.pl.

W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową lub do właściwego biura spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Bez wywiadów bezpośrednich

Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania. Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie.

Przekazanie danych

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych. Jednocześnie zapewniamy, że dane zbierane na potrzeby spisu są bezpieczne i nikomu nie zostaną przekazane. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Warto spisać się samodzielnie

Przypominamy również, że można się spisać samodzielnie przez internet na stronie spis.gov.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności