Prestiżowe wyróżnienie dla Muzeum Krakowa

Thesaurus Cracoviensis, oddział Muzeum Krakowa, otrzymał wyróżnienie podczas gali European Museum of the Year Award – najważniejszych nagród muzealnych w Europie.

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że wysiłek włożony w przygotowanie otwartego dla zwiedzających magazynu muzealnego został doceniony przez znamienite grono European Museum Forum – czytamy w komunikacie Muzeum Krakowa.

Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów to nowoczesne magazyny i pracownie konserwatorskie. Wyjątkowość tego oddziału Muzeum Krakowa polega na udostępnieniu przestrzeni zwiedzającym, którzy nie tylko mogą zobaczyć do tej pory niewystawiane muzealia, ale również mają możliwość poznania tajników konserwacji zabytków.

Muzeum Krakowa podkreśla, że na takie rozwiązanie zdecydowały się nieliczne instytucje na świecie, a w Polsce jest to rozwiązanie nowatorskie. Udostępnienie zbiorów możliwe jest dzięki specjalnie zaprojektowanym, w dużej części przeszklonym meblom magazynowym oraz niestandardowo zaprojektowanym wnętrzom. W Krakowskim Skarbcu można zobaczyć eksponaty przez lata gromadzone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które nie są prezentowane na wystawach stałych, a tylko okazjonalnie pojawiają się na wystawach czasowych. Obejrzeć więc można malarstwo, grafikę, numizmaty, militaria, szopki krakowskie, rzemiosło artystyczne, meble. W magazynach przygotowano również specjalną salę multimedialną, gdzie zwiedzający mogą przeglądać zdigitalizowaną część muzealnej kolekcji, przygotowaną w ramach projektu Cyfrowy Thesaurus.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Krakowa oraz facebookowym profilu oddziału Thesaurus Cracoviensis.

Fot. Muzeum Krakowa

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności