Na Błoniach odbędzie się świetne wydarzenie dla całych rodzin! Będą pokazy straży pożarnej i nie tylko!

Na Błoniach odbędzie się świetne wydarzenie dla całych rodzin! Będą pokazy straży pożarnej i nie tylko!

Trzy dni wspólnego świętowania, inicjatywy kulturalne i sportowe, aktywności rekreacyjne, tematy dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego, pokazy, przypomnienie o różnych formach pomocy oferowanych przez miasto, a do tego mnóstwo atrakcji przygotowanych dla krakowian w różnym wieku przez miejskie instytucje oraz partnerów – wszystko to znajdziemy w programie Święta Rodziny Krakowskiej, które odbędzie się w dniach 21-23 maja.

Święto Krakowskiej Rodziny to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalno-rodzinnych inicjatyw organizowanych w Krakowie. Pokazuje zarówno różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych oferowanych krakowskim rodzinom, jak też ofertę miasta skierowaną do rodzin, w tym działania wspierające i pomocowe.

Zapraszam mieszkańców na Święto Krakowskiej Rodziny. To nie tylko okazja, żeby wziąć udział w ciekawych aktywnościach, zorganizowanych w bezpiecznych warunkach, ale przede wszystkim możliwość lepszego poznania działań miasta skierowanych do krakowskich rodzin. Szczególnie teraz, po wielu miesiącach ograniczeń i obostrzeń wynikających z pandemii, chcemy przypomnieć, jak wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom ma Kraków. Zachęcam do sprawdzenia różnych możliwości, które zostaną zaprezentowane w ten majowy weekend: propozycji wsparcia w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego, aktywności sportowych i rekreacyjnych, inicjatyw kulturalnych. Jestem przekonany, że wspólne świętowanie przypomni, że Kraków jest miastem przyjaznym rodzinie, dbającym o rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone organizacje miejskie i komercyjne, zwłaszcza instytucje prowadzące działania na rzecz krakowskich rodzin oraz podmioty dbające o ich zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój fizyczny.

Bezpieczne świętowanie

To już dziewiąta edycja Święta Rodziny Krakowskiej. Ze względu na epidemię ubiegłoroczna została odwołana, a w tym roku formuła inicjatywy została zmodyfikowana tak, by zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo. Czas wspólnego świętowania został rozłożony na trzy dni.

W dniach 21-22 maja zaplanowane dla rodzin aktywności będą realizowane w różnych instytucjach na terenie Krakowa. Podczas kulminacji imprezy – czyli wydarzenia plenerowego, które 23 maja będzie miało miejsce na krakowskich Błoniach – o sanitarne bezpieczeństwo zadbają organizatorzy (także poprzez odpowiednie przygotowanie przestrzeni wydarzenia), jak też liczne grono wolontariuszy.

Wszystkie aktywności są tak opracowane, by ich przeprowadzenie było zgodne z wytycznymi sanitarnymi i bezpieczne zarówno dla uczestników, jak i organizatorów.

21-22 maja: propozycje instytucji i partnerów w różnych lokalizacjach

21 i 22 maja zajęcia odbywać się będą w różnych miejscach na terenie całego Krakowa, tak by dostęp do nich był łatwy i bliski, a udział w poszczególnych inicjatywach nie powodował gromadzenia się dużej liczby osób w tym samym miejscu i czasie.

Kluby sportowe, młodzieżowe domy kultury, centra kultury, muzea, teatry oraz prywatne firmy prowadzące ośrodki sportowe i rekreacyjne bardzo aktywnie włączyły się w przygotowanie bogatej i różnorodnej oferty programowej w ramach święta dla krakowskich rodzin. 21 i 22 maja mieszkańcy Krakowa oraz goście całymi rodzinami mogą wziąć udział w grach terenowych, spacerach tematycznych (np. zorganizowanych przez różne oddziały Muzeum Krakowa), rozgrywkach sportowych (np. w turnieju piłkarskim organizowanym przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków – Wschód), warsztatach i konkursach (np. konkurs fotograficzny „Fotografia Rodzinna” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie), jak również podziwiać wystawy oraz posłuchać różnych koncertów i recitali (np. koncert „Muzyczne listy do M.” organizowany przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży).

Specjalną ofertę dla rodzin przygotowały kluby sportowe (np. Yacht Club Polski Kraków oferuje piknik oraz warsztaty żeglarskie dla dzieci i młodzieży) i ośrodki rekreacyjne (np. Rodzinny Park Rozrywki Wola Park), tak by po miesiącach spędzonych w zamkniętych pomieszczeniach i przed ekranami komputerów zachęcić rodziny do wspólnych aktywności na świeżym powietrzu.

23 maja: spotykajmy się na Błoniach

Kulminacja Święta Rodziny Krakowskiej będzie miała miejsce w niedzielę, 23 maja na Błoniach, gdzie w godzinach 10.00-18.00 odbywać się będą różnorodne aktywności rekreacyjno-sportowe, pokazy i działania charytatywne. To także okazja do uzyskania porad w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego, jak też poznania różnorodnej oferty miasta skierowanej do rodzin.

By udział w poszczególnych aktywnościach był radosny i przyjemny, a zarazem bezpieczny, stanowiska rozstawione będą zarówno na samych Błoniach, jak też na sąsiadującym z nimi parkingu TS Wisła od strony al. 3 Maja oraz na łączącym te strefy deptaku

W programie np. rekreacyjne biegi dla dzieci w kilku kategoriach wiekowych, rodzinna sztafeta wielopokoleniowa nordic walking oraz ćwiczenia i pokazy sportowe. O formę krakowskich rodzin zadbają między innymi organizatorzy miejskiej kampanii „Kraków w formie”, oferując szkolenia rowerowe, zajęcia jogi, trening tabaty, konsultacje dietetyczne, wykład o zdrowym odżywianiu zgodnym z ajurwedą czy instruktarz i pokazy lacrosse (zespołowa gra sportowa pochodzenia indiańskiego, uważana za pierwowzór hokeja).

Odwiedzający Błonia będą mogli wziąć udział w prezentacji miejskich rowerów elektrycznych i skorzystać z porad specjalistów z zakresu ruchu drogowego. Planowane jest też przeprowadzenie pokazów z zakresu ratownictwa, w tym ratownictwa drogowego, a także pokazy straży pożarnej, straży granicznej i wojska.

Podczas Święta Krakowskiej Rodziny będzie również możliwość podzielenia się z potrzebującymi najcenniejszym darem, jakim jest krew, w specjalnie zorganizowanym punkcie krwiodawstwa. Krwiobus zostanie ustawiony przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na parkingu TS Wisła przy al. 3 Maja.

Krakowianie będą mogli wesprzeć także podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zbiórce zabawek i żywności, a także za pomocą datków składanych do puszek i poprzez adopcję psów z krakowskiego schroniska.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK będzie zachęcało do zwiedzenia mobilnej wystawy sztuki współczesnej „Muzeum u Ciebie” zaaranżowanej w specjalnym autobusie oraz do udziału w fotograficznej akcji „Radość z życia!”

Po drugiej stronie Błoń, w Hali 100-lecia Cracovii, zorganizowane zostanie centrum porad z zakresu psychiatrii i psychologii, w którym – po zarejestrowaniu – będzie możliwość konsultacji z terapeutami, psychologami i psychiatrami.

W specjalnie przygotowanym studiu plenerowym odbędą się rozmowy między innymi z ekspertami z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także z przedstawicielami miasta przybliżającymi inicjatywy, z których mogą korzystać krakowskie rodziny – na przykład w zakresie problematyki osób z niepełnosprawnościami, wielokulturowości (pamiętajmy, że krakowskie rodziny składają się często z osób pochodzących z różnych krajów) czy tematów dotyczących rodzin wielopokoleniowych. Rozmowy prowadzone w studiu, a także działania realizowane w poszczególnych strefach, będą prezentowane online (w czasie rzeczywistym) na profilu Krakowski Generator Społeczny na Facebooku.

– Mamy nadzieję, że wspólne działania miasta, różnych instytucji i firm sprawią, że tegoroczne Święto Krakowskiej Rodziny będzie integrującym, wielopokoleniowym, rodzinnym spotkaniem i pomoże przybliżyć bogatą oraz różnorodną ofertę aktywności sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych oferowanych w naszym mieście. Staraliśmy się opracować program tak, by odpowiadał na potrzeby i wyzwania, które postawił przed nami czas pandemii i by udział w święcie był dla krakowian i gości zarówno miłym i rekreacyjnym, jak też wartościowym doświadczeniem – podkreśla Marzena Paszkot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rodziny.

Dodatkowe informacje oraz szczegółowy program Święta Krakowskiej Rodziny znajdują się na profilu wydarzenia na Facebooku oraz na stronie internetowej kkr.krakow.pl. Na tej stronie można znaleźć zarówno program inicjatyw oferowanych w dniach 21-22 maja w różnych miejscach Krakowa, jak też przygotowany na wydarzenie plenerowe planowane 23 maja szczegółowy plan Błoń wraz z opisem poszczególnych atrakcji. Warto zwrócić uwagę, że część aktywności wymaga wcześniejszej rejestracji.

Szczegółowy plan wydarzenia na Błoniach, parkingu TS Wisła oraz hali Kärcher Hala Cracovia wraz z opisem poszczególnych atrakcji znajdziecie tutaj.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności