Drogowe podsumowanie weekendu majowego 2021. Eskortowano szczepionki

W okresie od 30 kwietnia do 3 maja nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ponad 1400 małopolskich policjantów ruchu drogowego. Szczególnym nadzorem objęta została popularna Zakopianka. Działania miejscowych jednostek Policji wspierała tam Sekcja Kontroli Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Z kolei do Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem oddelegowano dwie załogi policjantów ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, którzy przez cały weekend nadzorowali ruch w rejonie Morskiego Oka.

Funkcjonariusze drogówki reagowali na wykroczenia drogowe, przede wszystkim na nadmierną prędkość (policjanci prowadzili tzw. kaskadowy pomiar prędkości), wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem, przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami. Zwracali także uwagę na przestrzeganie zasad związanych z zagrożeniem epidemicznym. W celu utrzymania płynności ruchu, w miejscach tworzenia się zatorów drogowych policjanci podejmowali ręczną regulację ruchem – zwłaszcza na trasie Kraków – Zakopane.

Natomiast 3 maja, na małopolskim odcinku autostrady A-4, jeden patrol Sekcji Kontroli Ruchu Drogowego KWP w Krakowie został skierowany do pilotowania transportu szczepionek od granic z woj. śląskim do granic z woj. podkarpackim – przejazd był płynny i nie wymagał użycia sygnałów, gdyż nie było utrudnień drogowych.

W okresie od 30 kwietnia do 3 maja 2021 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 16 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 17 zostało rannych. Ponadto ujawniono ponad 80 osób prowadzących pojazd po wpływem alkoholu oraz 4 osoby kierujące pod wpływem narkotyków.

Do pierwszego śmiertelnego wypadku doszło w piątek tj. 30 kwietnia 2021 roku o godz. 16:30 w miejscowości Mszana Dolna (pow. limanowski). Jak wstępnie ustalono kierująca (lat 50) pojazdem marki Kia potrąciła małoletnią pieszą (lat 16), która przechodziła po wyznaczonym przejściu dla pieszych. W wyniku odniesionych obrażeń ciała piesza zmarła w pierwszej dobie w szpitalu.Do

kolejnego wypadku śmiertelnego doszło w niedzielę tj. 2 maja 2021 roku o godz. 22:55 w miejscowości Olszówka (pow. limanowski). Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący (lat 20) pojazdem marki Opel potrącił pieszego (lat 43) poruszającego się lewą stroną drogi. W wyniku odniesionych obrażeń ciała pieszy poniósł śmierć na miejscu.

Policja i prokuratura prowadzą w tych sprawach śledztwa ustalając szczegółowe okoliczności tragicznych zdarzeń.

W ubiegłym roku podczas weekendu majowego, w analogicznym okresie, tj. od 30 kwietnia do 3 maja 2020 roku na małopolskich drogach doszło do 13 wypadków, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 12 zostało rannych.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności