Buty trekkingowe niskie czy wysokie?

Artykuł sponsorowany

Górskie wędrówki to aktywność, która w dużym stopniu obciąża kończyny dolne. Trekking wiąże się często z długimi godzinami spędzonymi na szlakach o trudnym podłożu. Dlatego dobór odpowiednich butów jest tutaj szalenie istotny. Jednym z podstawowych dylematów jest to, czy wybrać buty niskie, czy wysokie. Sprawdź, dlaczego dobór obuwia trekkingowego jest tak ważny i jaką wysokość cholewki powinniśmy wybrać.

Dlaczego dobór butów trekkingowych jest tak ważny?

Istotą trekkingu jest przemieszczanie się po trudnym i zróżnicowanym terenie. Często wycieczka trwają kilka godzin lub nawet kilka dni, dlatego konieczne jest zabieranie ze sobą ciężkiego ekwipunku, który nosi się na plecach. To wszystko powoduje, że choć aktywność ta jest niezwykle ciekawa i atrakcyjna, to może być też dużym obciążenie dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla stóp. Dlatego tak ważne są buty trekkingowe

Zadaniem takiego obuwia jest ochrona stopy i stawu skokowego przed wszelkimi urazami i kontuzjami. Odpowiednio dobrane buty zapewnią nam stabilizację i sprawią, że górska wędrówka jest znacznie bezpieczniejsza. Oprócz wyboru podeszwy oraz materiału, z jakiego zostały wykonane buty, musimy też podjąć decyzję dotyczącą wysokości cholewki. 

Wybierze buty wysokie, jeśli…

Buty trekkingowe wysokie to takie, w których cholewka sięga nam za kostkę. Wybierz je koniecznie, jeśli jesteś górskim laikiem i dopiero wkraczasz w świat pieszych wędrówek. W przypadku osoby początkującej stopy nie są jeszcze przygotowane na tego typu wysiłek i radzenie sobie w nierównym terenie. Dlatego potrzebują odpowiedniej ochrony i stabilizacji, którą zapewni właśnie wysokie obuwie trekkingowe. 

Wysoka cholewka konieczna jest też u osób doświadczonych, przemierzających szlaki w trudnych warunkach atmosferycznych. Podczas mrozów, deszczu i zimnego wiatru stopa potrzebuje szczególnej ochrony. Nie możemy dopuścić do wychłodzenia ścięgien, dlatego w takich warunkach absolutnie nie sprawdzą się niskie buty. 

Dodatkowo wysokie obuwie trekkingowe przeznaczone jest dla osób doświadczonych, które przemierzają bardzo trudne i długie szlaki oraz dla osób, które podróżują z ciężkim bagażem. W takich sytuacjach stopa potrzebuje maksymalnej ochrony i stabilizacji, dlatego wysoka cholewka sprawdzi się idealnie. 

Wybierze buty niskie, jeśli…

Buty z niską cholewką przeznaczone są na ciepłe okresy, czyli wiosnę i lato. Zapewniają dobrą wentylację i zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu i puchnięciu stóp. Ale czy będą dobrym rozwiązaniem dla każdego piechura? Nie do końca. Niskie obuwie trekkingowe przeznaczone jest raczej dla doświadczonych wędrowców, których stopy przyzwyczajone są do tego typu wysiłku. Są nieco lżejsze, dlatego pozwalają na poruszanie się szybkim tempem. Buty z niską cholewką wykorzystywane są raczej do maszerowania po równinach

Jak widzisz, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które buty będą lepszym rozwiązaniem. Wybór zależy od naszego doświadczenia, warunków atmosferycznych oraz charakteru trasy. Najlepiej zaopatrzyć się w oba rodzaje obuwia. Na zimę zdecydowanie lepszym wyborem będą buty wysokie, a na lato — buty niskie. Pamiętaj, że trekking to wbrew pozorom wymagający sport, dlatego odpowiednie przygotowanie to podstawa. Oprócz butów ważna jest także odzież wierzchnia (sprawdź, jaka kurtka przeciwdeszczowa najlepiej sprawdza się na wyprawie?), plecak oraz kijki trekkingowe. 

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności